CA-LI-FI-CA-RE! Romania U17 merge la Turul de Elita dupa victoria cu Lituania, 4-0!

Nationala Romania U17 s-a calificat la Turul de Elita
Data publicarii: Sambata 06 Octombrie 2018, 13:44
Data actualizarii: Sambata 06 Octombrie 2018, 16:08

Nationala U17 a Romaniei merge la Turul de Elita, ultima faza preliminara pentru campionatul european.

Nationala U17 a Romaniei s-a calificat la Turul de Elita, dupa victoria obtinuta astazi, 4-0 cu Lituania.

Romania a deschis scorul inca din minutul 5, prin Ianis Stoica, iar Louis Munteanu a marit avantajul in minutul 67. Alexi Pitu si capitanul Radu Dragusin si-au trecut si ei numele pe lista marcatorilor. Pitu a transformat o lovitura de la 11m, iar Dragusin a inscris un gol din voleu, din pasa lui Pitu.

• ACUM LIVE: Romania U17 - Lituania U17, meci de calificare la Turul de Elita pentru Euro

Astfel, tricolorii incheie neinvinsi Grupa 9 de calificare, cu doua remize (0-0 cu Ungaria si 2-2 cu Serbia) si o victorie (4-0 cu Lituania).

Lituania U17 – Romania U17 0-4 (Stoica 5′, Munteanu 67′, Pitu 76′, Dragusin 84′)

Romania: 1. Sava – 2. Grosu, 3. Dragusin-cpt., 6. Vita, 4. Stefanovici (13.Florica 86′) – 20. Perianu, 8. Grameni (15. Szondi 82′) – 7. Stoica (14. Iana 87′) , 10. Bani (17. Corbeanu 58′) , 11. Pitu – 9. Munteanu (19. Suciu 82′). Selectioner: Daniel Mogosanu
Rezerve neutilizate: 12. Tataru – 5. Bolenyi, 16. Pascu, 18. Chilili