"Șahtior a vândut cu 100 de milioane? Noi când vom vinde?". Florin Cernat, analiză la rece despre fotbalul românesc

Florin Cernat EURO U21 Romania U21 Nationala U21
Data publicarii: Sambata 24 Iunie 2023, 22:58
Data actualizarii: Sambata 24 Iunie 2023, 23:05

Naţionala de tineret a României a fost învinsă de Ucraina cu scorul de 1-0 (0-0), în grupa B a Campionatului European de fotbal Under 21 din România şi Georgia.

România a pierdut al doilea său meci, după 0-3 cu Spania şi nu mai are nicio şansă de a trece de faza grupelor. Diferenţa a fost făcută de autogolul marcat de Victor Dican (minutul 89), la centrarea trimisă de Maksim Bragaru.

În minutul 18 a avut loc o fază controversată în careul Ucrainei, Markovic trimiţând mingea pe lângă poartă după ce a fost lovit de portarul Trubin, însă nu s-a acordat penalty.

Deşi oaspeţii au rămas în zece oameni pe final după eliminarea lui Vanat (90+2), tricolorii nu au reuşit egalarea şi sunt eliminaţi din competiţie.

Marţi, în ultima etapă a grupei, vor avea loc partidele Croaţia - România (Stadion Steaua - Bucureşti, 21:45) şi Spania - Ucraina (Stadion Giuleşti - Bucureşti, 21:45).

Florin Cernat, analiză la rece după meciul cu Ucraina U21

Fostul internațional român, care a evoluat mai mulți ani în campionatul ucrainean, a vorbit despre confruntarea de pe Ghencea, dar și despre diferențele dintre cele două țări, la nivel fotbalistic.

"Dacă mai intra și Mudryk, era deranj. Am înțeles că a avut o accidentare, bine că nu a intrat. Demisia se strigă pentru că nu sunt rezultate. Dar ăștia sunt și cu ăștia mergem mai departe.

Eu zic de ani de zile, dacă nu se investește de la copii, nu vom avea niciun viitor. Comparăm Șahtior și Dinamo cu vreo echipă din România? Șahtior a vândut cu 100 de milioane? Noi când vom vinde? Ăștia suntem!", a declarat Florin Cernat.