Reacția lui David Popovici după ce a terminat pe #6 în finala de la 100 m liber

david popovici Natație David Popovici
Data publicarii: Joi 27 Iulie 2023, 15:36
Data actualizarii: Joi 27 Iulie 2023, 15:37

Înotătorul român a încheiat pe locul 6 astăzi, la Campionatele Mondiale de la Fukuoka.

David Popovici, doar pe locul 6 în finala de la 100 m liber de la Campionatele Mondiale de Natație de la Fukuoka (cu un timp de 47.83 s), a pierdut titlul mondial câștigat în 2022 la Budapesta, dar rămâne cel mai rapid înotător al lumii pentru că deține în continuare recordul mondial la 100 m liber.

Reacția lui David Popovici după ce a terminat pe #6 la finala de la 100 m liber

David Popovici a vorbit după ce nu a prins nici măcar podiumul de la 100 m liber și a precizat că va repara tot ce consideră că a greșit la acest Campionat Mondial.

„Din fericire, tot ce nu mi-a ieșit poate fi antrenat și va fi antrenat. Dacă ar fi după mine, m-aș întoarce mâine în bazin, dar din păcate sau din fericire, de fapt, trebuie să-mi iau și niște timp liber pentru mine.

Trebuie să reflectez asupra a tot ce s-a întâmplat, asupra anului care a fost cu suișuri și coborâșuri. Un an complicat, ciudat, atipic pentru mine și nu e deloc sfârșitul lumii.

De abia aștept să merg la următorul concurs și să le demonstrez adversarilor mei că s-au bucurat prematur, poate, de locurile mele mai îndepărtate de cea mai înaltă treaptă a podiumului.

Și da, sunt și un pic bucuros că s-a terminat, pentru că, fie că vreau sau nu să recunosc, a fost un stres”, a spus David Popovici după finala de la 100 m liber, potrivit GSP.

Podiumul de la 100 de metri liber la Fukuoka

• 1. Kyle Chalmers (Australia) 47.15 s
  • 2. Jack Alexy (SUA) 47.31 s
  • 3. Maxime Grousset (Franța) 47.42 s

L'Equipe nu l-a menajat deloc pe înotătorul român după prestația din finala de astăzi!

”Recordman al lumii și campion mondial en-titre, românul David Popovici nu a terminat decât pe locul 6, mult sub standardele sale”, au scris francezii, bucuroși în schimb de bronzul obținut de Maxime Grousset.