VIDEO Surpriză în Champions League la duelul Antal-Moruțan! Faza serii: a luat roșu după ce și-a scos tricoul

Zalgiris Vilnius Champions League Galatasaray liviu antal Olimpiu Morutan Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 25 Iulie 2023, 21:02
Data actualizarii: Marti 25 Iulie 2023, 21:01

Zalgiris Vilnius și Galatasaray au remizat, scor 2-2, în prima manșă din turul 2 preliminar al UEFA Champions League.

Zalgiris, campioana Lituaniei, plecată cu șansa a doua la acest duel, a deschis scorul în minutul 48, prin nigerianul Mathias Oyewusi, care a înscris din pasa lui Nicolas Gorobsov, fostul mijlocaș argentinian de la ACS Poli Timișoara, Concordia Chiajna sau FC Voluntari.

Zalgiris Vilnius - Galatasaray 2-2, în turul 2 preliminar UCL

La Zalgiris a intrat pe teren și atacantul român Liviu Antal, în minutul 64, în timp ce Olimpiu Moruțan a fost introdus de Galatasaray în minutul 74. Imediat după intrarea mijlocașului român, turcii au egalat prin Abdulkerim Bardakci, iar trei minute mai târziu au trecut în avantaj grație reușitei lui Halil Dervisoglu.

Finalul a fost încins. Lituanianul Donatas Kazlauskas a înscris pentru 2-2 și a celebrat scoțându-și tricoul. El a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat, astfel că va rata returul din Turcia.

La Galatasaray, Alexandru Cicâldău nu a făcut parte din lot, în timp ce printre jucătorii integraliști de la Zalgiris s-a numărat și stoperul croat Stipe Vucur, trecut pe la FCSB.

Returul dintre Galatasaray și Zalgiris este programat miercuri, 2 august, de la ora 21:30, la Istanbul. Învingătoarea se califică în turul 3 preliminar UCL și va întâlni câștigătoarea din duelul Ludogorets - Olimpija Ljubljana.