Sergio Ramos, direct în istorie! Ce record a egalat fundașul lui Sevilla, chiar dacă echipa sa a pierdut în UCL

Sergio Ramos Sevilla - PSV uefa champions league Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 29 Noiembrie 2023, 21:55
Data actualizarii: Miercuri 29 Noiembrie 2023, 21:54

Sevilla - PSV s-a încheiat 2-3.

Cele două echipe s-au întâlnit în a cincea etapă din grupele UEFA Champions League pe "Estadio Ramón Sánchez Pizjuán". La capătul celor 90 de minute, PSV a plecat acasă cu toate cele trei puncte.

Sergio Ramos a fost titular în Sevilla - PSV, iar în minutul 24 a reușit să deblocheze tabela de marcaj în urma assist-ului provenit de la fostul jucător de la FC Barcelona, Ivan Rakitic.

Asta l-a făcut pe Sergio Ramos să fie unul dintre cei mai buni marcatori din UEFA Champions League, egalând recordul deținut de Roberto Carlos & Gerard Pique de 16 goluri în competiția europeană.

Sergio Ramos se află la Sevilla FC din septembrie 2023. Cotat la patru milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, internaționalul spaniol mai are contract cu gruparea din La Liga până la finele sezonului actual.

Sevilla - PSV 2-3

Sergio Ramos a deschis scorul în minutul 24, iar Sevilla a ratat majorarea diferenței în minutul 39, după ce golul lui Sow a fost anulat din cauza intervenției VAR care a depistat un henț.

În repriza secundă, Sevilla a dus scorul la 2-0, în cele din rumă, prin En Nesyri, în minutul 47, doar că PSV a oferit o demonstrație în forță pe arena adversarilor și a întors soarta partidei.

Ismael Saibari a micșorat diferența în minutul 68, iar Nemanja Gudelj a marcat un autogol, restabilind, astfel, egalitatea. Ricardo Pepi a înscris în minutul 90+2, aducând, în consecință, victoria pentru PSV.