FOTO Ciprian Tătărușanu, elogiat de la jurnaliștii de la Gazzetta dello Sport după prestația cu Tottenham: "Un zid, o mașinărie"

Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 15 Februarie 2023, 10:46
Data actualizarii: Miercuri 15 Februarie 2023, 11:09

AC Milan, cu Ciprian Tătăruşanu titular, a învins pe Tottenham cu scorul de 1-0, pe San Siro, în prima manşă a optimilor de finală din Champions League.

Brahim Diaz a deschis scorul rapid (minutul 7), din centrarea lui Theo Hernandez, după ce Fraser Forster a respins în două rânduri reluările spaniolului.

Ciprian Tătăruşanu a avut intervenții salvatoare la şuturile lui Dier (minutul 13), Emerson (minutul 26) şi Sarr (minutul 75). În minutul 59, portarul român a fost accidentat la un duel aerian cu Lenglet, lovindu-se la glezna stângă la aterizare, însă a putut continua partida.

Rossoneri au ratat pe final două şanse mari de a-şi dubla avantajul prin De Ketelaere (minutul 78) şi Thiaw (minutul 79). Manşa secundă va avea loc pe 8 martie, la Londra.

Gazzetta dello Sport, aprecieri pentru evoluția lui Ciprian Tătărușanu

După prestația solidă din partida cu Tottenham, jurnaliștii italieni au realizat un colaj video cu mesajele de apreciere adresate lui Ciprian Tătărușanu.

"Un muro, una macchina" (n.r. - Un zid, o mașinărie).După multe critici, portarul lui AC Milan este lăudat pe rețelele de socializare de suporteri rossoneri, care i-au dedicat mai multe meme-uri", au scris cei de la Gazzetta dello Sport.

Jurnaliștii de la Tuttomercato l-au notat pe Ciprian Tătărușanu cu 6.5 și au scos în evidență eficiența portarului român. Se întinde și respinge la singura fază periculoasă a lui Tottenham care o putea costa scump pe Milan, dar la care s-a semnalizat un ofsaid. Nu a avut un stil frumos, dar a fost eficient", au notat aceștia.