BAYERN, DE NEOPRIT IN EUROPA! Nemtii au castigat Supercupa Europei dupa 2-0 cu Sevilla! AICI tot ce s-a intamplat

Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 24 Septembrie 2020, 22:58
Data actualizarii: Vineri 25 Septembrie 2020, 00:40

Bayern Munchen s-a impus cu 2-0 in fata Sevillei in Supercupa Europei!

BAYERN 2-1 SEVILLA

FINAL

• Bayern Munchen - Sevilla, LIVE TEXT, de la 22:00 | Sevilla incearca sa opreasca FURIA bavarezilor in Supercupa Europei! Echipele probabile

Min. 104: GOOOL BAYERN! Javi Martinez, intrat in minutul 99 inscrie cu capul dupa ce Bounou reusise sa repsinga initial sutul lui Alaba!

Min. 91: A inceput prima repriza de prelungiri!

Min. 90: S-a incheiat timpul regulamentar de joc! Meciul de joaca in prelungiri!
Min. 87: Ocazie URIASA pentru Sevilla! En Nesyri profita de o eroare in apararea lui Bayern si recupereaza balonul in careu. Atacantul a sutat puternic spre stanga portii, dar Neuer a avut o parada impecabila si a scos balonul in corner!

Min. 51: Gol anulat cu ajutorul VAR pentru Bayern Munchen! Lewandowski inscrie dupa o faza superba cu Thomas Muller in interiorul careului! Sane a centrat in careu pentru Lewandowski, acesta a trimis cu capul la Muller, care i-a pasat inapoi coechipierului sau! Golgheterul campioanei Germaniei a trimis balonul in poarta lui Bono, insa golul a fost anulat cu VAR pe motiv de ofsaid!

Min. 46: A inceput a doua repriza!

PAUZA

Min. 34: GOOOL Bayern! Goretzka a restabilit egalitatea cu un sut din interiorul careului, dupa un assist al lui Lewandowski.

Min. 13: GOOOL Sevilla! Ocampos deschide scorul in Supercupa Europei in minutul 13 dupa un penalty. Arbitrul a aratat punctul cu var dupa un fault dur al lui Alaba.

Min. 1: A inceput meciul.

Echipele de start:

Supercupa Europei se va juca in aceasta seara, de la 22:00, pe stadionul Ferenc Puskas din Budapesta.

Sevilla va intalni o echipa a Bayern-ului care se afla intr-o forma extraordinara. Lewandowski, Sane si Gnabry s-au impus in ultima etapa din Bundesliga cu 8-0 in fata lui Schalke. De altfel, bavarezii au numai victorii de pe 16 februarie si pana in prezent. Ultima infrangere pe care o incasa Bayern avea loc pe 7 decembrie 2019, cand Monchengladbach o invingea pe teren propriu, scor 2-1.

De partea cealalta, Sevilla nu a debutat inca in noul sezon din La Liga. Ultima partida oficiala a ibericilor a fost finala de Europa League, castigata cu 3-2 in fata lui Inter.

Sevilla a jucat doua meciuri amicale in aceasta luna, ambele castigate, scor 3-2 cu Levante si 2-1 cu Bilbao.

Spectatori in tribune la Budapesta

Partida de la Budapesta va fi prima din cupele europene care se va disputa cu spectatori. UEFA a permis accesul a 20.000 de fani pe stadionul Ferenc Puskas, adica 30% din capacitatea acestuia. Pentru a fi primiti pe stadion, toti suporterii vor trebuie sa prezinte dovada unui test negativ la Covid-19.

Echipele probabile:

Bayern Munchen: Neuer - Pavard, Sule, Alaba, Davies - Kimmich, Goretzka - Sane, Muller, Gnabry - Lesandowski

Antrenor: Hansi Flick

Sevilla: Bono - Navas, Carlos, Kounde, Escudero - Rakitic, Fernando, Jordan - Suso, de Jong, Ocampos

Antrenor: Julien Lopetegui