„Ne-am luptat într-o mocirlă”. Mutu, vehement la adresa suprafeței de teren, după remiza cu UTA Arad

Adrian Mutu Superliga uta arad - rapid Superliga Adrian Mutu
Data publicarii: Duminica 18 Decembrie 2022, 23:45
Data actualizarii: Duminica 18 Decembrie 2022, 23:44
Rapid a smuls un rezultat de egalitate cu formația de pe „Francisc von Neuman”, în etapa 21 din Superligă (1-1).

Antrenorul giuleștenilor, Adrian Mutu, a vorbit după meci despre evoluția echipei sale și a evidențiat în mod negativ suprafața de teren pe care s-a jucat.

„Pe ansamblu, e un punct meritat, am atacat mai mult, am avut situații mai multe, chiar dacă s-a jucat pe un teren impracticabil. Astfel de terenuri nu trebuie să existe în Liga 1.

Erau alte vremuri pe vremea mea, dar acum 20 de ani. Dacă vrem să evoluăm, ca să oferim oamenilor și spectacol, trebuie să avem și gazon.

Ambele echipe s-au luptat într-o mocirlă și s-a făcut o greșeală de fiecare parte. Pe o greșeală a noastră, ne-am făcut meciul mai greu, apoi o greșeală a lor la ultima fază. E un rezultat echitabil”, a spus Mutu după meci.

UTA Arad - Rapid București 1-1

Giuleștenii au smuls un punct important de pe arena din Arad, „Francisc von Neuman”, chiar la ultima fază a meciului, când UTA se vedea deja cu cele trei puncte.

Otele a deschis scorul în minutul 40, dar Rapidul a beneficiat de o lovitură de pedeapsă: Dugandzic a restabilit egalitatea în minutul 90+7, iar echipele au împărțit punctele.

După acest meci, Rapidul a urcat pe locul trei, fiind la egalitate de puncte cu Universitatea Craiova (38p), în timp ce UTA Arad se află în „zona fierbinte”, cu 19 puncte și pe penultima poziție.