Buducnost 23-22 Oltchim! Incrajeaza-le aici pe fete:

Data publicarii: Duminica 08 Februarie 2009, 20:00
Data actualizarii: Duminica 08 Februarie 2009, 20:44
Oltchim Ramnicu Valcea a fost invinsa, in deplasare, de Buducnost T-Mobile Podgorica (Muntenegru), cu scorul de 23-22 (12-13), in prima partida din grupa a II-a principala a Ligii Campionilor.

Dupa tatonarile din primele minute, Buducnost a trecut la conducere, avand in interul dreapta Bulatovici o jucatoare imposibil de oprit, nici de aparare, dar nici de portarul Hutupan-Dinu. Bulatovici a reusit performanta de a marca cinci goluri in doar cinci minute, tabela aratand 8-5 (min. 13). Oltchim a revenit in joc spre minutul 20, 10-9, reusind sa egaleze prin Elisei-Ardean, 11-11 (min. 24) si sa preia conducerea, 11-12, dupa un contraatac al Ramonei Maier. In poarta, Mihaela Smedescu a fost de neinvins de la intrarea pe teren in minutul 21, primind un singur gol pana la pauza (12-13).

La reluare, meciul a continuat "cap la cap", dar totusi cu formatia gazda la urmarire, 15-15 (min. 35). Principala "arma" a celor de la Buducnost a fost Knezevici, care a inscris de trei ori pe contraatac. In minutul 38 s-a consemnat si debutul la Oltchim, cu gol, al interului stanga Pidpalova, transferata recent de campioana Romaniei (16-16). Interventiile Luminitei Hutupan-Dinu au pus in incurcatura ofensiva muntenegreana, Buducnost vazandu-se condusa pentru prima data cu doua goluri, 16-18 (min. 44). Cu zece minute inainte de final, tabela arata iar egalitatea, 20-20, iar apoi pivotul Ambros a adus avantaj pentru Buducnost, 21-20, motiv de bucurie, dar si de huiduieli pentru cei peste 5000 de fani, la fiecare atac al Oltchimului. Ultimele cinci minute au reprezentat o adevarata batalie cu defensiva gazdelor pentru echipa lui Ivica Rimanici, iar cand Buducnost a marcat pentru 23-21, prin Bulatovici, zarurile pareau aruncate (min. 56), mai ales dupa ce Meirosu a comis fault in atac (23-22, min. 59). A urmat un ultim atac ratat, pe o pasa gresita a lui Lecusanu, mingea fiind pierduta apoi de Elisei-Ardean, iar Buducnost s-a bucurat la final, 23-22.

Marcatoare:
Oltchim - Lecusanu 5, Manea 4, Elisei-Ardean 4, Luca 3, Meirosu 3, Szucs 1, Maier 1, Pidpalova 1.
Buducnost - Bulatovici 10, Knezovici 4, Ambros 4, Kindl 3, Vlahovici 1, Miljanici 1.

In primul meci al grupei a II-a, echipa ungara Gyor ETO a dispus de Krim Mercator Ljubljana, in deplasare, cu scorul de 35-31.

Urmatorul meci al campioanei Romaniei este programat pe 15 februarie, pe teren propriu, cu formatia Krim Mercator.