Marius Avram face lumină. Motivul pentru care nu s-a dat penalty în Botoșani - Argeș

Botosani - Arges Marius Avram Superliga Superliga
Data publicarii: Joi 01 Septembrie 2022, 21:37
Data actualizarii: Joi 01 Septembrie 2022, 21:33

FC Botoșani - FC Argeș s-a terminat 0-0, dar gazdele au fost extrem de aproape de a beneficia de un penalty în ultimele minute de joc.

Aproape de finalul timpului regulamentar, în minutul 89, Meza Colli ar fi atins mingea cu mâna în propriul careu, iar centralul a oprit jocul pentru a interveni arbitrajul video.

După câteva minute în care camera VAR a fost activă, jocul s-a continuat, fără a se dicta lovitură de la unsprezece metri, iar Marius Avram, fost mare arbitru al Superligii, a vorbit despre această fază și a evidențiat faptul că „nu e un penalty clar”

Avram: „E o fază interesantă”

„E o fază interesantă. E greu de înțeles de ce această fază nu e henț. Nu e un penalty clar. Instrucțiunile spun că în momentul în care un jucător are mâna într-o poziție normală de desfășurare a jocului și mai mult decât atât, mingea îi vine în propriul picior și apoi îi vine în mână.

Mingea urcă puțin pe corpul jucătorului. Este surprins de faptul că îi vine mingea în mână. Lucrul ăsta se vede și pentru că duce mâna în spate, nu o ține tare.. Unul din lucrurile pe care le luam în calcul ca arbitru era că dacă jucătorul ține mâna tare și, după ce lovește, rămâne mâna în aceeași poziție înseamnă că a vrut.

Atunci când mâna se duce în spate, înseamnă că a fost surprins de minge. Mingea vine de aproape, el este în alergare, încearcă să joace cu piciorul, nu cu mâna, îi lovește întâi propriul lui corp și apoi mâna.

Aceste elemente duc către concluzia că nu trebuia acordată lovitură de la 11 metri. Cei din camera VAR au făcut bine că nu au întors faza și nu au chemat arbitrul.”, au fost cuvintele lui Marius Avram, potrvit Digi Sport.