Dinamo arata rau! Timisoara respira din nou o victorie de Liga I: Timisoara 2-0 Dinamo! 10.000 de oameni au sarbatorit pe Dan Paltinisanu!

Dinamo Liga I Poli Timisoara Superliga
Data publicarii: Vineri 19 Iulie 2013, 22:38
Data actualizarii: Vineri 19 Iulie 2013, 22:40

ACS Poli Timisoara a castigat meciul care a deschis noul sezon de Liga I

Dinamo: Naumovski - Rus, Luchin, Asanovic, Filip - Boubacar - Lazar, Matei, Dănciulescu, Curtean - Thomas
Rezerve: Manyur, Grigore, Fai, Stratila, Elton, Rotariu, Pape
Antrenor: Gigi Multescu

TIMISOARA: Nuno Claro - Nohai, Scutaru, Seroni, Marovic - Ovidiu Petre - Barbut, Trandu, Boldea, Nicola - Szekely
Rezerve: Coca, Poparadu, Petrovic, Belu, Popovici, Nanu, Jorge Ruiz
Antrenor: Vali Velcea

FAZELE MECIULUI

'83: «» Vali Velcea il scoate de pe teren pe cel mai bun jucator al meciului, Szekely. Cei 10.000 de suporteri de pe Dan Paltinisanu aplauda in picioare. In locul lui Szekely a intrat Ruiz

'73: ... Galben pentru Marovici

'71: «» Steliano Filip iese de pe teren accidentat, Fai ii ia locul

'69: Ocazie uriasa pentru timisoreni - Szekely centreaza in careu, intr-o zona libera, Trandu reia din voleu, dar sutul este blocat de Naumovski

'64: GOOOOL Timisoara | Dinamovistii sunt prinsi descoperiti pe o actiune de contraatac, Barbut face o cursa de 40 de metri, intra in careu si il executa pe Naumovski

'62: «» Ovidiu Petre ii lasa locul lui Poparadu

'46: «» Intra Rotariu, iese Lazar

'46: «» Intra Elton, iese Boubacar

PAUZA | TIMISOARA 1 DINAMO 0 | O prima repriza modesta facuta de dinamovisti, al caror joc pare destul de haotic; Rus a avut o ocazie buna in minutul 12, cand a trimis un sut puternic sub transversala, respins cu greu de Nuno Claro. Timisorenii au parut mai proaspeti, cu mai multe idei in joc si si-au creat ocazii care puteau lasa urme mai serioase pe tabela. Trandu a ratat un penalty in minutul 30. Szekely a inscris primul gol al sezonului in minutul 39, dupa o serie de greseli in defensiva dinamovista.

Min 39: GOOOOL Timisoara | Barbut centreaza lung de pe partea dreapta, Seroni recentreaza, Szekely se inalta si il invinge pe Naumovski cu o lovitura de cap din 8 metri. Portarul dinamovist a judecat gresit actiunea, a vrut sa iasa pe centrare, a ezitat, si n-a mai avut nicio sansa la lovitura de cap a lui Szekely.

Min 30: Trandu rateaza penalty-ul. Mingea trimisa de mijlocasul lui Poli a trecut muuult peste poarta lui Naumovski

Min 29: ... Naumovski vede galbenul si continua sa-l certe pe Asanovici pentru ca l-a scapat din marcaj pe Szekely

Min 29: Naumovski il agata in careu pe Szekely, scapat singur spre poarta dinamovistilor.

Min 26: Joel Thomas reia cu capul din 8 metri, mingea nu prinde spatiul portii lui Nuno Claro

Min 20: Barbut trimite pe langa poarta dinamovistilor. Poli a inceput mai bine acest meci, Dinamo pare rupta la mijlocul terenului.

Min 12: Rus trimite o torpila din afara careului, mingea este respinsa in corner, de sub transversala, de Nuno Claro

Min 5: Barbut primeste mingea in partea dreapta, intr-o zona destul de libera, incearca sa intre in centru, dar aluneca si pierde posesia

Min 2: Ocazie mare pentru timisoareni: Trandu executa o lovitura de colt, Naumovski iese gresit, Seroni trimite cu capul din 6 metri, putin peste transversala

Min 1: Sunt 10.000 de suporteri in tribune pe "Dan Paltinisanu". Partida este arbitrata la centru de Sebastian Coltescu.

PROGRAMUL COMPLET AL PRIMEI ETAPE

Noul sezon de Liga I debuteaza astazi cu un meci care ar trebui sa insemne o traditie veche de zeci de ani. Dinamo merge la Timisoara, pe Dan Paltinisanu, dar, spre deosebire de alte dati, atmosfera in care va fi intampinata nu va mai fi nicidecum una de speriat.

Suporterii timisoreni sunt impartiti intre Poli, echipa din Liga a 5-a si ACS Poli, fosta Recas, clubul care tocmai a promovat in Liga I.

Sezonul trecut, cand ACS juca in Liga a II-a, media de spectatori timisoreni a fost mai mare la meciurile echipei din Liga a 5-a.

Acum, odata cu promovarea in Liga I, este foarte probabil ca balanta sa incline in favoarea echipei ACS.

Pentru primul meci de Liga I in Timisoara, dupa o pauza de doi ani, suporterii nu s-au ingramadit la casele de bilete.

In aceasta seara, la ACS Poli - Dinamo vor fi circa 10.000 de sperctatori in tribunele stadionului Dan Paltinisanu.