Dorinel Munteanu, reacție la 24 de ore după derapajul rasist

Dorinel Munteanu Rapid - Otelul Superliga Superliga Dorinel Munteanu, antrenor Oțelul Galați / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Duminica 04 Februarie 2024, 20:55
Data actualizarii: Duminica 04 Februarie 2024, 21:02

Dorinel Munteanu a avut un discurs vehement după Rapid București - Oțelul Galați, meci din etapa #24 din Superliga României, încheiat 2-1 în favoarea giuleștenilor.

Antrenorul i-a poreclit la flash-interviu pe fanii rapidiști ”bronzați”, iar derapajul a fost aspru comentat în media. Atât Oțelul Galați, cât și Rapid București au emis comunicate oficiale cu privire la situația lui Dorinel Munteanu.

Totuși, antrenorul gălățenilor a revenit la o zi de la partida din Giulești cu o nouă declarație, în care a subliniat că oamenii nu-și dau cu părerea despre derapajul său, ci doar ar fi răutăcioși la adresa sa.

• De asemenea, Dorinel Munteanu a precizat că lumea nu știe exact motivul pentru care i-a numit pe fanii rapidiști ”bronzați” și că doar se pripesc să tragă concluzii

”Când comentează 10 minute pe această temă, nu poți să spui că doar își spune părerea. El nu știe consecințele sau cauzele care au dus la acest lucru, să spun eu că sunt ei bronzați”, a spus Dorinel Munteanu, potrivit DigiSport.

Declarația lui Dorinel Munteanu după Rapid - Oțelul
”Eu nu am avut niciun conflict. Vocabularul lor este unul care se potrivește. Ce să zic? Îi știu de mult timp pe fanii Rapidului, fac o atmosferă extraordinară, dar probabil nu le sunt simpatic. Nu toți, câțiva au fost așa mai.. mai bronzați puțin”.

Rapid București - Oțelul Galați 2-1

Albion Rrahmani a deschis scorul în minutul opt. Tot în prima parte, giuleștenii au marcat și al doilea gol, grație reușitei lui Borisav Burmaz din minutul 45+2.

În partea secundă, Juri Cisotti a micșorat diferența în minutul 87, dar prea târziu ca gălățenii să mai poată modifica tabela de marcaj. Partida s-a terminat, astfel, 2-1 în favoarea rapidiștilor.