Doi dintr-o lovitură! Cornel Dinu, atac devastator la adresa familiei Iordănescu, după meciul cu Elveția

Cornel Dinu Anghel Iordanescu Echipa Nationala edi iordanescu Superliga Cornel Dinu
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 20 Iunie 2023, 08:52
Data actualizarii: Marti 20 Iunie 2023, 08:57

Naționala României a obținut un punct norocos în meciul cu Elveția, scor 2-2, din preliminariile Campionatului European, cu două goluri marcate pe final de meci.

Golurile selecționatei pregătite de Edward Iordănescu au fost marcate de Valentin Mihăilă în minutele 89 și 90+2.

La finalul meciului, fostul dinamovist Cornel Dinu s-a lansat într-un atac la adresa familiei Iordănescu, insinuând că doar norocul a făcut ca România să câștige un punct în meciul cu Elveția.

„La un astfel de meci rămâi mut, n-ai ce să mai spui… se întâmplă să vezi așa un joc la o sută de ani. Se vede că atât Murat Yakin, cât și majoritatea jucătorilor săi sunt naturalizați, pentru că nu au spiritul financiar al elvețienilor, raportat la fotbal, ci superficialitatea Balcanilor.

Yakin s-a considerat câștigător și a scos de pe teren jucători importanți, o aroganță care l-a costat două puncte ca și câștigate, că dacă era 4-0, 5-0 la pauză… sau mai rău până prin minutul 85… nu se mira nimeni. Au intrat deja câștigători în repriza a doua și s-au păcălit.

A contat foarte mult și VAR-ul care a anulat penalty-ul, a contat și Horațiu Moldovan că ne-a salvat de 0-3 de vreo două ori, a contat și mingea care i-a căzut în cap lui Pușcaș înainte de golul egalării, a contat și viteza, și tehnica lui Mihăilă, s-au aliniat astrele pe axa București, Mărăști, Mărășești, Oituz…

Probabil că mulți vor spune că este meritul lui Edi Iordănescu… că este rezultatul lui Edi Iordănescu… care nu face altceva decât continuă… să închidă, de fapt, acum, cercul norocului pe care și tatăl său l-a avut la Cardiff, în noiembrie 1993, când Bodin a tras un penalty în transversală la 1-1, prin minutul 65 parcă…

La anumite grupe sanguine norocul se transmite de la tată la fiu… Nu putem spune decât ‘Slavă Domnului!’ că în loc de 0-4, 0-5 s-a terminat cu acest incredibil 2-2”, a spus Cornel Dinu, potrivit Fanatik.

Elveția - România 2-2

Swissporarena pare să fie un stadion cu noroc pentru echipa României, care a câştigat pe 30 mai 2012 cu 1-0 un meci amical, prin golul lui Gheorghe Grozav. De atunci, Elveţia a câştigat toate cele nouă meciuri jucate la Lucerna.

Elveţia marcase cel puţin trei goluri în şapte din ultimele sale nouă meciuri din preliminariile EURO pe teren propriu. Elveţia venea după şase victorii în preliminariile EURO, cea mai lungă serie a sa de victorii din calificările competiţiei.

Shaqiri a bifat selecţia cu numărul 113, el fiind implicat în 60 de goluri marcate de naţionala Elveţiei.

Un moment neaşteptat s-a produs în min. 72 al partidei de la Lucerna, când un copil a pătruns pe teren şi jocul a fost întrerupt câteva zeci de secunde.

România încheie cu două egaluri fereastra internaţională din iunie, un bilanţ bun, care o menţine pe locul secund şi în cursa de calificare.

Echipa antrenată de Edward Iordănescu va juca acum două meciuri acasă, cu Israel (9 septembrie) şi Kosovo (12 septembrie).