Victorie cu emotii inainte de meciul din Cupa: Dinamo 2-1 Chiajna! Tucudean, primul atacant dinamovist care inscrie in acest sezon!

Dinamo Concordia Chiajna Superliga
Data publicarii: Luni 28 Octombrie 2013, 21:26
Data actualizarii: Luni 28 Octombrie 2013, 21:31

► Cupa Romaniei se vede la ProTV si Sport.ro | Dinamo - Chindia Targoviste, joi 18.30, in direct la Sport.ro

Dinamo a obtinut 3 puncte extrem de muncite in fata Concordiei si a urcat o pozitie in clasamentul Ligii I, pana pe locul 9.

Tucudean a deschis scorul in minutul 27 si a devenit astfel primul atacant dinamovist care inscrie in acest sezon.

Dragos Grigore a dublat avantajul in minutul 62, din penalty, pentru ca un minut mai tarziu, Onduku sa inscrie golul care a inchis tabela la 2-1, cu un sut din afara careului.

Joi, Dinamo va intalni Chindia Targoviste, in optimile de finala ale Cupei Romaniei. Partida va fi transmisa in direct la Sport.ro, de la 18.30.

Echipele de start:

DINAMO: Naumovski - Rus, Luchin, Grigore, Filip - Lazar, Boubacar, Thicot, Curtean - Rotariu, Tucudean
Rezerve: Balgradean, Grecu, Durimel, Nedelceanu, Serban, Thomas, Pape Abdoulaye
Antrenor: Flavius Stoican

CONCORDIA: Ramniceanu - Cretu, Melinte, Leca, Savin - Rosu, Papasterianos - Onduku, Purece, Serediuc - Welington
Rezerve: Cobrea, Bambara, Bucurica, Cosereanu, Neagu, Liviu Ganea, Florea
Antrenor: Ionut Chirila

FAZELE MECIULUI

FINAL | DINAMO 2 CHIAJNA 1

Min 86: Se aude din nou un oftat lung din tribune - Joel Thomas suteaza pe langa poarta din marginea careului

Min 82: Lazar suteaza din unghi, pe langa poarta lui Ramniceanu

Min 81: Joel Thomas rateaza dintr-o pozitie ideala - sut mult peste poarta din 10 metri; Danciulescu e in pragul unei crize de nervi la marginea terenului.

Min 69: «» Grecu ii ia locul lui Filip

Min 62: GOOOOOL Chiajna | Onduku reduce din diferenta cu un sut napraznic din 18 metri si Concordia Chiajna revine in meci.

Min 61: GOOOL Dinamo | Dragos Grigore inscrie din penalty

Min 60: ... Cretu il faulteaza in careu pe Serban si vede cartonasul galben; este penalty pentru Dinamo

Min 58: «» Rotariu ii lasa locul lui Serban

Min 57: ... Steliano Filip vede galbenul pentru un fault la mijlocul terenului

Min 50: Agitatie mare la marginea terenului - observatorul le da suporterilor dinamovisti un avertisment, prin vocea crainicului de pe Stefan cel Mare. La urmatoarele lozinci xenofobe, jocul poate fi intrerupt de arbitru.

Min 48: Galeria lui Dinamo continue sa scandeze sloganul pentru care a fost suspendata la urmatoarele doua meciuri din deplasare: 'Afara, cu ungurii din tara!"

Min 46: Nicio schimbare la pauza

PAUZA | DINAMO 1 CHIAJNA 0

Min 40: Tucudean este foarte aproape de dubla, Ramniceanu respinge de sub transversala; Ramniceanu a fost luat de Concordia de la juniorii lui Dinamo

Min 37: Dragos Grigore pierde mingea la mijlocul terenului, Onduku scapa spre poarta lui Naumovski, intra in careu, dar trimite putin pe langa

Min 27: GOOOOL Dinamo | Tucudean inscrie din cadere, din 6 metri, dupa centrarea lui Curtean; jucatorii Concordiei cer hent la atacantul dinamovist; reluarile le dau dreptate elevilor lui Ionut Chirila;

Tucudean este primul atacant de la Dinamo care reuseste sa inscrie in acest sezon;

Min 17: Tucudean centreaza de pe partea dreapta, mingea e prea lunga pentru a putea fi ajunsa de Curtean

Min 14: Seredic, intrat in careu, suteaza din unghi, in bratele portarului Naumovski; a fost un sut foarte puternic, portarul lui Dinamo n-ar reusit sa retina

Min 5: Purece executa o lovitura libera de la 25 de metri, in vinclul portii lui Naumovski, portarul dinamovist are un reflex excelent si reuseste sa respinga. Cate o ocazie importanta de ambele parti in aceste prime 5 minute.

Min 3: Prima mare ocazie de gol le apartine dinamovistilor - Tucudean suteaza puternic de la marginea careului, Ramniceanu respinge in fata, vine Rotariu, dar reia putin pe langa poarta. Tusierul ridicase oricum fanionul pentru un ofsaid la Rotariu.