Acuzatii de BLAT, scandal si lacrimi! Cum s-a derulat ultima zi a sezonului de Liga I: "Sa fii tampit sa zici ca n-a fost aranjat"

Superliga
Data publicarii: Joi 22 Mai 2014, 09:37
Data actualizarii: Joi 22 Mai 2014, 10:06

Sezonul 2013/2014 s-a incheiat ieri cu o serie "nebuna" de meciuri, ACS Poli Timisoara si Sageata Navodari retrogradand, in ciuda victoriilor obtinute impotriva Concordiei Chiajna si a CFR-ului.

Extaz, agonie, acuzatii de blat, scandal si lacrimi - asa s-a derulat ultima zi a sezonului de Liga I, zi care a stabilit formatiile salvate de la retrogradare si pe cele care vor juca la matineu in sezonul urmator.

Cu titlul adjudecat de etape bune, Steaua reusind sa cucereasca pentru a doua oara la rand trofeul Ligii I, intreaga atentie a fost orientata in ultimele etape asupra echipelor din subsolul clasamentului, nu mai putin de opt formatii luptandu-se pentru a-si asigura locul si pentru sezonul viitor.

La pauza salvati, la final retrogradati

Iar ultima etapa a sezonului a stabilit echipele care trebuie sa-si ia <adio> de la prima liga, ACS Poli Timisoara, formatie care a inceput sezonul cu o victorie formidabila, 2-0 cu Dinamo, Sageata Navodari si Corona Brasov picand. Cu FC Vaslui retrogradata pe criterii financiare, echipa aflandu-se intr-o situatie critica si Corona cazuta de etape bune, marea lupta s-a dat pentru evitarea locurilor 15 si 16.

Daca Otelul a reusit sa castige batalia cu Viitorul si sa obtina un egal impotriva Stelei, salvandu-se in-extremis, ACS Poli, Concordia Chiajna, FC Brasov, Gaz Metan, Viitorul si Sageata au trebuit sa astepte ultima etapa.

Imperecherea a facut ca FC Brasov sa joace cu Gaz Metan Medias, iar ACS Poli cu Concordia, in timp ce Viitorul si Sageata au intalnit Ceahlaul, respectiv CFR Cluj.

Meciurile s-au disputat la aceeasi ora, din considerente lesne de inteles, iar derularea acestora a fost incredibila. ACS Poli a inceput tare meciul cu Concordia Chiajna si a deschis repede scorul, in timp ce Gaz Metan a reusit sa dea gol la Brasov, prin Vitinho. In acel moment, Poli era salvata, iar Brasovul in Liga a II-a. Totul s-a schimbat insa in repriza a doua, cand FC Brasov a reusit un gol extrem de tarziu, egaland scorul cu Gaz Metan si trimitand Timisoara la matineu, in ciuda celor 3 puncte acumulate.

La final, Dan Alexa a izbucnit, acesta acuzand un blat intre Gaz Metan si FC Brasov.

"A fost un circ, trebuie sa se intample ceva. Am retrogradat cu 38 de puncte, toate facute pe teren, nu prin alte parti. Trebuie sa fii nebun sa zici ca n-a fost blat", a spus acesta.

De cealalta parte, oficialii lui FC Brasov au raspuns si ei dur, spunand ca unii oameni din fotbalul romanesc sufera de paranoia: "A fost un meci care m-a imbatranit cu 10 ani. Felicit echipa, Brasovul merita sa fie in Liga I", a spus Cornel Talnar.

Salvatorul Cristea

Numele lui e Andrei Cristea, iar specialitatea sa e golul in cele mai dificile conditii. Eroul Stelei cu Valencia a redevenit erou in Liga I, odata cu golul care a salvat-o pe Brasov de la retrogradare.

In urma cu 10 ani, Andrei Cristea devenea idol in Ghencea, la returul Stelei cu Valencia din Cupa UEFA. Steaua pierdea cu 2-0 in Spania, iar meciul retur era o partida "imposibil de ratat" pentru Valencia si "incredibil de grea" pentru Steaua.

Astazi, 10 ani mai tarziu, Cristea a inviat, iar odata cu el si echipa sa, FC Brasov. La capatul unui meci suspect de a fi "amical", Brasov a reusit sa se salveze de la retrogradare, dupa ce in minutul 45 era ingropata in Liga a II-a.

Era 1-0 pentru Medias, din minutul 48, iar Brasovul trebuia sa marcheze de urgenta (calculul si filmul salvarii de la retrogradare vedeti aici). In minutul 78, Cristea a reusit sa loveasca, iar cu acest gol si-a salvat echipa de la retrogradare, cand nimeni, in afara de ei, nu credea ca asa ceva este posibil.

"Cristea a dat goluri numai de trei puncte!" - Zotta.

Iar declaratia lui Zotta are in spate o statistica incredibila a unui jucator de 30 de ani care a reusit numai goluri decisive in acest sezon. Cristea a marcat de 7 ori, reusind golul de trei puncte cu Dinamo, cu Astra, Ceahlaul si cu Poli Timisoara, de doua ori.