Gaz Metan 5 - 1 FC Timisoara (Grillo, Curtean(3), Boaru/ Luchin)

Superliga
Data publicarii: Sambata 09 August 2008, 17:48
Data actualizarii: Sambata 09 August 2008, 21:25
Poli Timisoara a suferit cea mai aspra infrangere din anul 2008. Gaz Metanul a facut ce a vrut in apararea timisorenilor si a inscris patru goluri.

Poli Timisoara nu a reusit sa tina piept dorintei de victorie a gazistilor. La al treilea meci fara in Liga I, elevii lui Cristi Pustai au defilat pe teren. Alexandru Curtean a fost cel mai bun om de pe teren, fiind primul jucator care reuseste hattrickul in noul sezon.

Timisoara a ratat deschiderea scorului in mintul 26 prin Magera, care a trimis mingea la doar o palma pe langa poarta ramana goala. Luchin a deschis scorul in minutul 59, insa golul lui nu avea sa valoreze decat la onoare.

Brazilianul Grillo a egalatat dupa doar un minut, iar meciul era relansat. Aflat in forma maxima, Alexandru Curtean a reusit sa inscrie trei goluri in 15 minute si i-a pus la respect pe elevii lui Uhrin.Inainte de final Boaru a mai inscris o data si a semnat cea mai usturatoare infrangere a Timisoarei din ultimul an. Ultima infrangerea la un asemenea scor este din sezonul trecut, cand Craiova a castigat cu 5-1 in fata Timisoarei.

Gaz Metan: Stetca - Buzean, Falemi, FL Lazar, Rafael - Curtean, Dudita, Hoban, Sabou - Prodan, Boaru

FC Timisoara: Taborda - Milhazes, Stretenovic, Luchin, Bonfim - Art Karamyan, Luis Garcia, Alexa, Vali Badoi - Gigel Bucur, Magera

Min 92: Gol Gaz Metan! Boaru inscrie si el pentru 5-1. Timisoara este la pamant!
Min 81: Gol Gaz Metan! Curtean este fenomenal si reuseste tripla, dupa un sut imparabil din lovitura libera.

Min 75: Gol Gaz Metan! Acelasi Curtean reuseste dubla, scapand singur cu portarul

Min 67: Gol Gaz Metan!Curtean inscrie un gol fabulos de la 30 de metri direct la vinclu!

Min 63 - Edson Grillo egaleaza dupa o lovitura de cap perfecta

Min 59 - Dan Alexan deschide scorul

minutul 51 - Bucur centreaza de pe partea stanga, in fata portii, dar nicin coechipier nu se afla acolo - Ocazie mare pentru Timisoara, dupa o centrare de pe partea stanga a lui Karamyan, dar Bucur rateaza de putin interventia, dintr-o pozitie favorabila

minutul 48 - Cartonas galben Magera vede primul galben al partidei, pentru o tragere de tricou

minutul 47 - Hoban isi incearca sutul de la mare distanta, pe langa poarta lui Taborda

minutul 46 - Inceput repriza a doua Gazdele au lavut ovitura de start a reprizei secunde

minutul 45 - Final prima repriza Tudor pune capat primei reprize, una foarte spectaculoasa cu multe faze de poarta. Scorul a ramas insa alb, 0-0

minutul 44 - O noua lovitura libera de pe partea dreapta, de data aceasta din dreptul liniei careului mare, aproape de linia de tusa. Deviere cu capul a lui Boaru, pe spate, direct pe mijlocul portii, unde se afla Taborda, care a retinut fara emotii

minutul 38 - Lovitura libera pentru Gazul, de pe partea dreapta, aproape de coltul terenului. Balonul cade in faţa portii, dar se loveste de un mediesean si este respins apoi de fundasii echipei oaspete

minutul 36 - Centrarea lui Sabou, de pe partea stanga, in fata portii timisorene, nu este ajunsa de niciun coechipier

minutul 30 - Faza interesanta in careul Mediasului. Aut executat lung de pe partea stanga de Milhazes, balonul cade de 3 ori in careul lui Stetca, dar niciun timisorean nu reuseste sa devieze periculos balonul cu capul

minutul 28 - Mediesenii rateaza cu seninatate ocazie dupa ocazie. Balonul ajunge la Dudita, care suteaza din pozitie centrala, de la limita careului mare, putin pe langa bara din stanga a lui Taborda

minutul 25 - Replica gazdelor. Sutul lui Boaru, de pe partea dreapta, din interiroul careului, este scos cu piciorul de Taborda

minutul 23 - Spectacol la Medias. Lansare pentru Bucur, printre fundasii Gazului. Atacantul intra in careul mediesean, pe partea dreapta, scoate un balon in spate pentru Badoi, dar sutul acestuia din pozitie favorabila, din 10 metri, pozitie centrala, trece putin peste transversala portii lui Stetca

minutul 20 - Joc spectaculos la Medias. Cele doua echipe joaca cu dezinvoltura si fara nicio intentie defensiva. Joc pe contre foarte frumos. - Ocazie mare pentru Timisoara, dar dupa o faza suspecta de offside. Lansare Bucur pentru Magera, iar cehul trimite din interiorul careului, cu stangul, desi era perpendicular pe bara din dreapta a portii Mediasului. Balonul trece de putin pe langa bara, dar Magera pare a fi fost in offside. Tudor nu a fluierat nimic

minutul 19 - Ocazie mare pentru gazde. Sutul lui Boaru, din interiorul careului, de pe partea dreapta, este respins de Taborda

minutul 16 - Replica Mediasului vine rapid. Sutul lui Curtean, de la 22 de metri, este boxat de Taborda

minutul 15 - Ocazie pentru Timisoara. Alexa trimite o pasa lunga de la centrul terneului pentru Bucur, dar sutul atacantului, talonat de un fundas advers, de la limita careului mare, trece peste transversala lui Stetca

minutul 12 - Badoi il cauta cu o pasa in careu pe Magera, dar Falemi intervine si respinge

minutul 9 - Lovitura libera de la mare distanta pentru FC Timisoara. Artiom Karamyan bate lung, in careul Mediasului, fara probleme insa pentru portarul Stetca

minutul 5 - Corner pentru Gaz Metan, executat lung. In cele din urma un jucator de la Gazul este semnalizat in offside

minutul 2 - Lovitura libera periculoasa pentru medieseni, de la 25 de metri, putin lateral stanga. Executa Sabou, pe langa zid, dar balonul il loveste pe un coechipier, apoi faza este rezolvata de timisoreni

minutul 1 - Inceput de joc Alexandru Tudor a fluierat inceputul partidei Gaz Metan - FC Timisoara, din etapa a 3-a a Ligii I. Lovitura de start au avut-o oaspetii