Academica Clinceni - Universitatea Craiova 1-3 | Victorie importantă pentru olteni, care urcă pe locul 4 în clasament!

Universitatea Craiova Academica Clinceni Superliga
Data publicarii: Luni 21 Februarie 2022, 20:44
Data actualizarii: Luni 21 Februarie 2022, 21:51

Oltenii câștigă meciul din deplasare cu 'lanterna roșie' și își consolidează locul din play-off!

Academica Clinceni 1-3 Universitatea Craiova

Echipa lui Laurențiu Reghecampf a câștigat meciul cu ilfovenii și a trecut pe locul 4 în clasament, cu 45 de puncte obținute, la egalitate cu FC Botoșani, însă cu un golaveraj mai bun. Deși au condus din minutul 20, oltenii au 'tremurat' după ce Robert Ion a reușit să egaleze, însă Cîmpanu a salvat prima repriză, marcând cu două minute înainte de pauză.

Vînă a închis tabela de marcaj, cu un gol marcat din pasa lui Andrei Ivan. De cealaltă parte, Clinceni rămâne pe ultimul loc, cu doar 11 puncte, iar retrogradarea pare inevitabilă.

FINAL!

Min. 77: GOOOOL UNIVERSITATEA CRAIOVA! Andrei Ivan pătrunde în careu și îi pasează lui Vînă, care aflat lângă punctul cu var, înscrie cu un șut simplu.

Min. 46: A început a doua repriză!

PAUZĂ

Min. 43: GOOOOL UNIVERSITATEA CRAIOVA! Cîmpanu reușește să înscrie din nou, cu un șut din interiorul careului, după o centrare a lui Andrei Ivan!

Min. 37: GOOOOOL CLINCENI! Robert Ion este nemarcat de fundașii olteni, primește în banda stângă și pătrunde în careu, îi trimite printre picioare lui Pap și marchează cu un șut la colțul lung.

Min. 21: GOOOOL UNIVERSITATEA CRAIOVA! Cîmpanu deschide scorul după o pasă bună a lui Crețu, trimisă pe sub portarul Clinceniului. Goalkeeper-ul reușise să respingă șutul lui Crețu inițial.

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start:

Academica Clinceni: Ureche – Rufati, Corinus, Holzmann – Sambeya, Vrdoljak, Tsvetkov, Florica – R. Ion, Plazibat, De Amorim
Rezerve: Bolboașă, Cmovs, A. Ion, Alghoul, Obedeanu, Iana, Dumitrache, Longher, I. Ștefan
Antrenor: Florin Stângă

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Papp, Screciu, Vătăjelu – Cîmpanu, Al. Crețu, Mateiu, Gustavo – Markovic, Ivan
Rezerve: Lazar, Căpățînă, Mitran, Conte, Nistor, Vînă, Baiaram, Roguljic, Trică
Antrenor: Laurențiu Reghecampf

Etapa a 27-a din Liga 1 se încheie cu cel mai dezechilibrat duel, cel dintre Academica Clinceni și Universitatea Craiova. Elevii lui Laurențiu Reghecampf au legat două victorii consecutive, cu Dinamo 6-1 și FCU Craiova 2-0,  și se deplasează pe terenul „răniților” din Ilfov.

Academica Clinceni este o altă echipă față de cea care se califica sezonul trecut în playoff. Pe lângă problemele financiare majore, clubul trebuie să suporte, în mod regulat, plecările jucătorilor și membrilor din staff-ul tehnic.

În ultima confruntare dintre cele două echipe, Universitatea Craiova s-a impus cu 5-0, grație reușitelor lui Nistor, Markovic, Bancu, Ivan și Roguljic.