VIDEO / MUTU a revenit cu gol dupa doua luni: Siena 1-5 Fiorentina!

accidentare Cristian Chivu Inter Milano Serie A Italia
Data publicarii: Miercuri 06 Ianuarie 2010, 17:54
Data actualizarii: Miercuri 06 Ianuarie 2010, 19:38

Mutu a revenit dupa doua luni de absenta si a marcat un gol pentru Fiorentina in meciul castigat cu 5-1 (3-0) in fata celor de la Siena.

Mutu a marcat al cincela gol al echipei sale in minutul 79, celelalte reusite ale oaspetilor fiind semnate de Kroldrup '5, Santana '28 si Gilardino '36, '66. Golul de onoare al gazdelor a fost inscris de Maccarone '84-penalti.

Mutu fusese indisponibil de la inceputul lunii noiembrie, cand a fost supus unei interventii chirurgicale intr-o clinica din Florenta, la meniscul medial al genunchiului drept.

La Siena, mijlocasul Paul Codrea a fost integralist.

Rezultatele celorlalte partide disputate in etapa a XVIII-a a primei ligi din Italia:

Atalanta - Napoli 0-2
Au marcat: Quagliarella '7, Pazienza '58

Bari - Udinese 2-0
Au marcat: Meggiorini '6, Barreto '68

Cagliari - AS Roma 2-2
Au marcat: Lopez '90, Conti '90+3 / Pizarro '52-penalti, Perrotta '65
- La oaspeti, jucatorii romani Bogdan Lobont si Adrian Pit nu au fost inclusi in lot pentru acest joc.

Catania - Bologna 1-0
A marcat: Spolli '81

Lazio - Livorno 4-1
Au marcat: Floccari '48, '54, Rocchi '72, Kolarov 90+1-penalti / Bergvold '7
- La gazde, fundasul Stefan Radu a fost integralist.

Parma - Juventus 1-2
Au marcat: Amoruso '25 / Salihamidzici '4, Castellini '39-autogol.

Sampdoria - Palermo 1-1
Au marcat: Cassano '41 / Cavani '40
- La oaspeti, fundasii romani Dorin Goian si Cristian Melinte au fost doar rezerve.

Tot in etapa a XVIII-a din Serie A, Inter a castigat cu scorul de 1-0, partida din deplasare cu Chievo Verona, prin golul marcat de Balotelli '12.

Chivu s-a accidentat la cap si a fost supus unei interventii chirurgicale la spitalul din Verona.

Operatia era necesara, dupa ce jucatorul a suferit o usoara fractura la cap in urma duelului cu fotbalistul Sergio Pellissier, din minutul 48.

"Suntem nelinistiti in ceea ce-l priveste pe Chivu, este in spital si va fi supus unei interventii chirurgicale", a declarat, la finalul meciului, antrenorul echipei Inter Milano, Jose Mourinho.

Chivu a fost scos de pe teren pe targa si a fost inlocuit de Marco Materazzi, jucatorul roman fiind transportat cu ambulanta la spital.