Vipers - Rapid 35-30, în Liga Campoionilor la handbal feminin. Mușcătura cu venin

Handbal
Data publicarii: Sambata 18 Noiembrie 2023, 20:16
Data actualizarii: Sambata 18 Noiembrie 2023, 20:47

Vicecampioana Rapid Bucureşti a fost învinsă sâmbătă, în deplasare, de deţinătoarea Ligii Campionilor, Vipers, scor 35-30 (18-14), în meci contând pentru etapa a VIII-a din grupa B a Ligii Campionilor. Competiţia se întrerupe până în ianuarie 2024, datorită Campionatului Mondial.

VIPERS - RAPID 35-40

Principalele marcatoare ale partidei au fost Knedlikova 8, Abbingh 7, pentru Vipers, respectiv Fernandez 7, Kassoma 5, Korsos 4, Buceschi 4, pentru Rapid. În etapa a VIII-a se mai joacă, duminică, partidele dintre Zaglebie Lubin - FTC Budapesta, Metz – Krim şi Team Esbjerg - Ikast.

Final de meci

Min.45 Vipers - Rapid 28-23 Multipla câștigătoare a Ligii Campionilor se distanțează pe tabelă. Jocul bucureștencelor a devenit lipsit de idei, extremele sunt statice, iar jocul cu pivotul nu funcționează.

Min.37 Vipers - Rapid 22-18 Gazdele mențin un avans consistent. Repriza a început cu o accidentare a centrului Estavana Polman.

A început repriza a doua!

Pauză!

Min.30 Vipers - Rapid 18-14

Min.20 Vipers - Rapid 14-9 Gazdele ordonează cu luciditate atacurile și desfac mai mereu defensiva bucureștencelor.

A început meciul Vipers - Rapid!

Știrea inițială

Azi are loc de la 19:00 meciul rapidistelor cu Vipers, unul cu o încărcătură enormă pentru gazde, după ce au pierdut dramatic partida de la București, din runda a șaptea.

Rapid a reuşit week-endul trecut o victorie magnifică în faţa lui Vipers Kristiansand, cu scorul de 30-29 (10-13). Vicecampioana României a câştigat dramatic, cu un gol reuşit în ultima secundă de sârboaica Andjela Janjusevic, din aruncare de la 7 metri.

Pentru echipa antrenată de David Ginesta Montes au marcat Eliza Buceschi 6 goluri, Marta Lopez Herrero 5, Dorina Korsos 5, Alicia Fernandez Fraga 5, Estavana Polman 3, Andjela Janjusevic 3, Albertina Da Cruz Kassoma 2, Mathilde Neesgaard Mogensen 1, Orlane Kanor 1.

Portarul Diana Ciucă a avut 14 intervenţii (33,33%).