Romania lui Xavi! Victorie senzationala a nationalei de handbal in fata bronzului mondial Polonia. Start perfect in preliminariile CE 2018 si speram la calificare dupa 22 de ani

Romania Echipa Nationala de Handbal Masculin Polonia Handbal
Data publicarii: Duminica 06 Noiembrie 2016, 21:59
Data actualizarii: Duminica 06 Noiembrie 2016, 22:11

Ora Exacta in Sport, in fiecare dimineata, de luni pana vineri, de la 10:45, si in weekend de la 16:00

Echipa masculina de handbal a Romaniei a obtinut una dintre cele mai importante victorii ale sale din ultimii ani, 28-23 (11-9 la pauza) cu Polonia, duminica seara, in Sala Polivalenta din Cluj-Napoca, intr-un meci din Grupa a 2-a a preliminariilor Campionatului European din 2018.

Tricolorii au renascut sub bagheta spaniolului Xavier Pascual si au obtinut o victorie istorica in fata medaliatei cu bronz la Mondialul de anul trecut si clasata pe patru la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

Romania, care saptamana aceasta a castigat si in deplasare in Belarus, nu s-a mai calificat la un Campionat European din 1996, iar ultimul turneu final la care a participat a fost Mondialul din 2011.

Polonia a inceput mai bine meciul de la Cluj-Napoca si a condus cu 2-0 (min. 6), 3-1 (11), 5-3 (15) si 6-5 (19). Romania a egalat apoi si a preluat conducerea cu 7-6 (21), pentru ca pe finalul de prima repriza sa se desprinda la doua goluri, 9-7 (27), si chiar la trei goluri, 11-8 (30), dar diferenta la pauza a fost de doua goluri, 11-9.

In repriza a doua, jucatorii romani au continuat sa evolueze cu o daruire fantastica si scorul a crescut la 20-16 (46). Romania a condus si la cinci goluri, 24-19 (52), dar polonezii au incercat sa revina, s-au apropiat la doua goluri, 24-22 (54), dar tricolorii au rezistat, intr-un final dramatic, reusind sa marcheze trei goluri pe contraatac.

Echipele folosite

Romania: Mihai Popescu, Ionut Irimus - Georgica Cantec (3 goluri), Marius Mocanu (5), Ionut Ramba (5), Andrei Mihalcea, Valentin Ghionea (1), Marius Sadoveac (1), Nicusor Negru, Alexandru Csepreghi (5), Radu Alexandru Lazar, Adrian Rotaru (1), Cristian Fenici, Razvan Pavel (3), Bogdan Criciotoiu (4), Iulian Stamate
Antrenor: Xavier Pascual

Polonia: Slawomir Szmal, Piotr Wyszomirski - Marek Dacko (2), Krzysztof Lijewski (3), Krzysztof Lyzwa, Mateusz Jachlewski (2), Karol Bielecki (5), Mateusz Kus (1), Mariusz Jurkiewicz (3), Kamil Syprzak (1), Michal Daszek (1), Maciej Gebala, Rafal Przybylski (1), Pawel Paczkowski (2), Lukasz Gierak, Tomasz Gebala (2)
Antrenor: Talant Dujshebajev

Romania este liderul grupei, cu 4 puncte, urmata de Belarus, 2 puncte, Serbia, 2 puncte, Polonia, 0 puncte.

Urmatorul meci al Romaniei va avea loc pe 3 sau 4 mai 2017, acasa, cu Serbia.

FOTO PRINCIPALA: CAPTURA TVR2