Romania s-a calificat la barajul pentru CM! Romania 29-26 Bosnia

Echipa Nationala de Handbal Handbal
Data publicarii: Duminica 17 Ianuarie 2010, 18:36
Data actualizarii: Duminica 17 Ianuarie 2010, 19:47

Nationala de handbal masculin, antrenata de Vasile Stanga, s-a calificat in play-off-ul pentru Campionatul Mondial din 2011, dupa ce a invins selectionata Bosniei cu scorul de 29-26 (15-13).

Romania a inceput in forta disputa cu Bosnia, 4-1 (min. 5), cu atacuri rapide si precise, dar si cu o aparare bine sustinuta de portarul Popescu. Bosniacii au replicat cu un joc dur, primind doua eliminari, care au permis tricolorilor sa ramana in avantaj, 6-9 (min. 18).

Sustinuti de aproximativ 150 de fani din tribune, jucatorii Bosniei au revenit rapid pe tabela, desi in inferioritate, 9-9 (min. 20). Partida a avut momente echilibrate, dar trupa lui Vasile Stanga a fortat inaintea pauzei, reusind sa iasa la vestiare in avantaj, 15-13, dupa o prima repriza in care cei mai buni jucatori au fost portarul Popescu (10 interventii) si Sabou (5 goluri).

La reluare, Romania a marcat de doua ori in doua minute 17-13, moralul tricolorilor crescand dupa ce portarul Ionut Stanescu a aparat doua aruncari de la 7 metri consecutive.

Au urmat insa minute de cadere pentru Romania, care a ratat cinci atacuri la rand, adversarii profitand si apropiindu-se la 20-19 (min. 42), dar nu pentru mult timp (23-19, min 46). Ultima parte a meciului a fost mai plina de "lupte libere" si proteste ale bosniacilor decat de handbal, dar tricolorii au profitat de fiecare sansa, impunandu-se in derby-ul grupei a II-a, care le-a adus calificarea in play-off-ul Campionatului Mondial din 2011.

Marcatorii tricolori au fost Sabou 5 goluri, Novanc 4, Toma 4, Jurca 4, Csepreghi 4, Sania 3, Stamate 2, Ghionea 1, Sadoveac 1, Fenici 1, in timp ce portarul Popescu a avut 18 interventii reusite. Din tabara adversa s-a remarcat Prse, cu 6 goluri.

Romania-Bosnia 29-26.

Meciurile din cadrul play-off-ului Campionatului Mondial din 2011 vor avea loc in luna iunie, in dubla mansa tur-retur (12-13, respectiv 19-20 iunie). Tragerea la sorti pentru play-off va avea loc in 31 ianuarie, la Viena.

Echipa invingatoare se va califica la turneul final al CM din 2011 (Suedia).

La turneul final sunt calificate din oficiu detinatoarea trofeului Franta, natiunea organizatoare Suedia si echipele ce se vor clasa pe primele trei locuri la Campionatul European, care debuteaza in 19 ianuarie, in Austria. i

La CM din 2009, la care a participat dupa 14 ani de absenta, Romania a ocupat locul 15.

Antrenorul echipei nationale de handbal masculin a Romaniei, Vasile Stanga, a declarat, duminica, agentiei MEDIAFAX, ca jucatorii romani au vrut sa demonstreze ca au valoare pentru a evolua in play-off-ul Campionatului Mondial.

"Suntem bucurosi cu totii pentru calificare, dar sa nu uitam ca e doar primul pas spre Mondiale, adica e calificarea in play-off. Victoria cu Bosnia a fost frumoasa si muncita, baietii au aratat o ambitie fantastica si dorinta de victorie, cred ca acesta a fost principalul atu al nostru. Si-au dorit si sa spele pata si rusinea scandalului de anul trecut si sa arate ca au valoare de a lupta pentru Mondiale. S-au ajutat in teren, sunt jucatori valorosi, pe care daca stii cum sa ii asezi in teren, dau randament maxim. Se apropie si tragerea la sorti, ne-am dori o echipa mai slaba, indiferent care ar fi aceea, ca avem sanse mai mari la calificarea la turneul final", a declarat antrenorul Vasile Stanga, pentru MEDIAFAX, dupa incheierea meciului cu Bosnia, de la Vantaa.