DEZASTRU, de 3 ori dezastru! Oltchim 22-23 Ferencvaros, in primul meci din grupele Ligii!

Handbal
Data publicarii: Duminica 03 Februarie 2013, 20:51
Data actualizarii: Duminica 03 Februarie 2013, 21:32

Oltchim a pornit cu stangul in grupele Ligii Campionilor. Vicecampioana Ungariei, Ferencvaros a reusit sa castige cu 23-22 meciul care s-a jucat in Romania.

In fata unei sali arhipline cu fani zgomotosi si inventivi la nivelul coregrafiei, Oltchim a marcat primul gol al partidei, in minutul 2. FTC a egalat rapid, iar Tomori a adus avantajul pentru unguroaice, 1-2 (min. 4). Bulatovici a marcat pentru a doua oara de la 7 metri, readucand Oltchimul in fata, 3-2 (min. 7), dar tot ea a ratat urmatoarele doua atacuri. In poarta, Paula Ungureanu a facut show, avand cinci interventii in primele 10 minute, dar greselile din ofensiva au costat campioana Romaniei, care s-a vazut condusa pentru a doua oara, 4-5 (min. 14).

Antrenorul Vestergaard a cerut time-out in minutul 15, jocul nu mergea cum trebuie. A urmat 4-6 (min. 18) si 5-8 (min. 22), Oltchim negasind solutii. Fanii au continuat cu incurajarile, dar au strecurat si huiduieli la adresa adversarei.
Pineau a ratat de la 7 metri, min. 25, producand rumoare in sala, iar unguroaicele au profitat, 6-9. Formatia valceana a marcat apoi de doua ori, 8-9 (min. 28), Stanca a adus egalarea, 9-9, dar Cifra a mai inscris o data pentru FTC, care a iesit in avantaj la pauza, 9-10.
Adversara a inceput la fel de bine si repriza secunda, Pena marcand pentru 9-11 (min. 33), in timp ce Oltchim a suferit la viteza de joc si finalizare. Pena a mai inscris o data cu dezinvoltura, 9-12 (min. 36), avand deja 7 goluri la activ. In minutul 40, FTC domina meciul, 10-14, iar gazdele se luptau inca sa-si gaseasca ritmul. Time-out-ul a venit firesc la Oltchim, pe fondul acestui joc dezorganizat, in care linia de la 9 metri nu s-a aflat la valoarea obisnuita, iar gandurile au zburat si la absenta Cristinei Neagu, accidentata grav.

Echipa ungara, cu Pena si Tomori in prim-plan, a "zburdat" pe teren, 12-19 (min. 47), parca nevenindu-i sa creada ce sansa are in fata Oltchimului, care nu se regasea. Au urmat doua goluri consecutive pentru campioana Romaniei, 14-19 (min. 51), Bulatovici a ratat apoi de la 7 metri, un alt atac a fost ratat de Barbosa, care a comis pasi, iar Managarova a fost cea care a intrerupt seria neagra, 15-19. FTC a cerut time-out, iar urmatoarele minute au adus la rampa ambitia jucatoarelor valcene, 21-22 (min. 59), intr-un final de infarct. Jovanovici a fost eliminata, Pena a marcat de la 7 metri, 21-23, iar Vestergaard a cerut si el time-out. Cu 20 de secunde ramase din meci, Meirosu a scos 7 metri, Barbosa a transformat, 22-23, dar timpul a trecut in favoarea FTC, care a produs surpriza, administrand Oltchimului prima infrangere a sezonului.

Marcatoare:
Oltchim - Barbosa 7 goluri, Bulatovici 5, Jovanovici 4, Meirosu 3, Managarova 2, Stanca 1
FTC - Pena 10 goluri, Tomori 6, Cifra 3, Verten 2, Kovacsicz 1, Szucsanszki 1.
In primul meci al zilei din grupa a 2-a, Zvezda Zvenigorod-Krim Ljubljana, scor 24-29, astfel ca in clasament, dupa prima etapa, Krim conduce, cu 2 puncte, urmata de FTC 2, Oltchim si Zvezda, 0 puncte.
In grupa 1, Larvik HK a trecut de Randers, cu 25-19, iar Gyor ETO a invins la scor detinatoarea trofeului, Buducnost Podgorica, cu 27-17.
Campioana Romaniei va avea in continuare urmatorul program: Krim Ljubljana-Oltchim (10 februarie), Oltchim-Zvezda (16 februarie), Zvezda-Oltchim (2 martie), FTC-Oltchim (9 martie), Oltchim-Krim (17 martie).
Primele doua clasate in fiecare grupa vor obtine calificarea in semifinalele Ligii Campionilor.
In sezonul trecut, Oltchim a fost eliminata in semifinale, de Gyor ETO, formatia care a pierdut ulterior trofeul, in fata celor de la Buducnost.
Obiectivul echipei Oltchim in actuala stagiune este castigarea Ligii Campionilor.

Sursa: Mediafax