Ce ne așteaptă!? Norvegia, demonstrație de forță în debutul la CM de handbal: nordicele au înscris 46 de goluri!

Handbal
Data publicarii: Sambata 04 Decembrie 2021, 09:19
Data actualizarii: Sambata 04 Decembrie 2021, 09:32

Adversara României din grupă la CM din Spania, Norvegia, a obținut a 113-a victorie în istoria participărilor la CM de handbal feminin.

Camilla Herrem și colegele sale au învins reprezentativa Kazahstanului, scor 46-18, după ce la pauză conduceau cu 24-10.

Norvegia, recital la CM de handbal 2021

Norvegia, principala candidată la aurul mondial, se bazează și la această ediție pe veterana Katrine Lunde, ani la rând cel mai valoros portar al lumii.

Lunde se află la cea de-a șaptea ediție a carierei. Nordicele au fructificat 13 din 15 șanse de a înscrie pe contraatac, iar Camilla Herrem, una dintre vedetele Mondialului, a fost desemnată MVP-ul partidei.

Tot ieri, România a învins Iran, în Grupa C, scor 39-11.

Programul următoarelor partide în Grupa C

• 5 decembrie - România - Kazakhstan, Norvegia - Iran
  • 7 decembrie - Kazakhstan - Iran, Norvegia - România.

32 de echipe naţionale se află la start, iar primele trei clasate din grupele preliminare se vor califica în grupele principale, cu meciuri programate între 8-13 decembrie. Primele două clasate în aceste grupe se vor califica în sferturile de finală, care vor avea loc în 14-15 decembrie, iar câştigătoarele vor evolua în semifinale, în 17 decembrie.

România, fără Neagu și Buceschi la CM de handbal 2021

România nu poate conta la acest Mondial pe două jucătoare de bază, Cristina Neagu şi Eliza Buceschi. România este singura echipă prezentă la toate cele 25 de ediţii ale Campionatului Mondial (incluzând-o şi pe aceasta). La precedenta ediţie, în 2019 (Japonia), tricolorele s-au clasat pe locul 12.

România are în palmares patru medalii la Campionatul Mondial: una de aur (1962), două de argint (1973 şi 2005) şi una de bronz (2015). La precedenta ediţie a Campionatului Mondial, desfăşurată în 2019, în Japonia, selecţionata României s-a clasat pe locul 12.