Romania termina pe locul 2 in grupa! Am suferit in a 2-a repriza, dar castigam la 6 goluri cu Cehia! Romania va juca impotriva Poloniei in optimi:

Handbal
Data publicarii: Vineri 13 Decembrie 2013, 21:42
Data actualizarii: Vineri 13 Decembrie 2013, 22:53

► Valahu, OMUL LOCOmotiva! Duminica 14:00, Valahu il face pe Van Damme, LIVE din Gara de Nord, la Sport.ro si Voyo.ro!

ROMANIA 29-23 CEHIA - final de meci, Romania termina pe locul 2 in grupa si va juca impotriva Polonia, cea care a pierdut cu Norvegia

27-20 - refacem diferenta pe care o aveam la pauza, primul gol marcat de Parvut

25-17 -
Pintea inscrie, ne distantam din nou

22-16 - Chiper inscrie din nou, lucrurile par sa fi revenit la normal

21-16 - Tadici a inceput sa bage titularele! Reusim sa inscriem in inferioritate

20-16 - ultimele 10 minute au fost de cosmar! Jucam in inferioritate si primim inca un gol

20-14 - Tadici cere time-out dupa inca un atac ratat si un gol primit

20-12 - oprim seria Cehiei

19-12 - am luat 5 goluri consecutive fara sa marcam vreunul in 6 minute!

19-10 - trei goluri ale Cehiei dupa cateva momente de relaxare ale Romaniei

19-7 - Chiper reuseste un nou gol

18-7 - Inca un gol pentru nationala Romaniei. Nu am primit gol in primele 4 minute ale reprizei

10-5 - Bradeanu reuseste sa inscrie si ea

- Neagu este eliminata 2 minute insa Paula Ungureanu reuseste sa apere lovitura de la 7m!

9-5 - Neagu reuseste sa inscrie imediat dupa ce am primit gol

8-4 - Pintea reuseste sa isi egaleze in 16 minute numarul de goluri marcate in restul meciurilor de la acest turneu!

7-4 - Ada Nechita inscrie din nou de pe extrema

6-4 - Cehoaicele reusesc sa inscrie dupa cateva minute in care nu au putut trece de apararea noastra si Paula Ungureanu

6-3 - Neagu marcheaza dintr-un 7m scos de Ada Nechita. Cehia joaca in inferioritate

5-3 - Neagu marcheaza din nou si lucrurile par sa fi revenit la normal

4-3 - Ada Nechita marcheaza al 3-lea gol consecutiv al meciului si preluam conducerea pe tabela

3-3 - Romania reuseste 2 goluri rapide prin Neagu si Dinca si egalam

1-3 - ratam enorm in atac iar Cehia profita de un ricoseu si se duce la 2 goluri

1-2 - dupa cateva atacuri ratate de ambele parti, Cehia preia conducerea pe tabela

Min 3. Romania rateaza inca o lovitura de la 7m! Cu Germania, aceste lovituri ne-au fost fatale

1-1 - Cehia egaleaza dupa un 7m

1-0 pentru Romania - Pintea marcheaza primul gol al meciului

A INCEPUT MECIUL!

Din pacate pentru Romania, Germania reusind sa invinga Ungaria cu 27-26. Astfel, Germania va incheia pe primul loc in grupa. Romania poate incheia pe locul 2 si daca termina la egalitate partida cu Cehia. Cel mai probabil, cu un succes in aceasta seara, Polonia va fi adversara Romaniei in cazul unui succes cu Cehia.

Tehnicianul Ungariei a laudat natioanala Romaniei dupa victoria fetelor noastre in meciul de aseara:

"Romancele au jucat foarte bine. Noi ne-am aparat bine, dar cu doar 17 goluri marcate nu poti sa castigi un meci. Nu am avut ritm, dinamica, dar si ele s-au aparat bine, iar portarul a facut minuni. Nu am avut forta de patrundere, n-am avut curaj sa aruncam la poarta. Nici o jucatoare nu a jucat la forma ei obisnuita. Schemele de joc din atac nu au fost respectate. Am cedat mingea mult prea repede si nu am avut rabdare", a declarat Hajdu, citat de Nemzeti Sport.

"Am pierdut o batalie, dar razboiul inca nu s-a incheiat. Sper sa ne imbunatatim atacul in meciul cu Germania, insa doar meciurile eliminatorii conteaza cu adevarat", a adaugat tehnicianul maghiar.

Nationala feminina de handbal a Romaniei a castigat, scor 21-17 (8-10), intalnirea disputata joi seara cu reprezentativa similara a Ungariei, in cadrul Grupei D a Campionatului Mondial din Serbia.