România U19 a spulberat San Marino și e la un pas de Turul de Elită! Doi petroliști și un jucător de la FCSB, printre marcatori

Romania U19 san marino Fotbal intern
Data publicarii: Sambata 14 Octombrie 2023, 18:13
Data actualizarii: Sambata 14 Octombrie 2023, 18:13

România U19 a spulberat reprezentativa similară a statului San Marino, scor 7-0, în preliminariile Campionatului European din 2024.

După remiza contra Finlandei din urmă cu trei zile, scor 0-0, România U19 nu a avut emoții cu modesta echipă din San Marino. Pentru tricolorii conduși de Adrian Dulcea au marcat Mario Tudose, Luca Banu, Alexandru Capac (2), Iustin Răducan, George Gogescu și Mihnea Rădulescu.

România U19 a spulberat San Marino și e la un pas de Turul de Elită!

România a dominat copios partida de la Ostrava (Cehia) și a deschis scorul în minutul 35 prin Mario Tudose. Fundașul lui FC Argeș a deschis scorul după un corner, iar Luca Banu, mijlocașul Farului, a stabilit scorul pauzei trei minute mai târziu.

Alexandru Capac, legitimat la formația Primavera a Atalantei, intrat pe teren în repriza secundă în locul lui Enes Sali, a dus scorul la 3-0 în minutul 57, după o eroare în defensiva celor din San Marino. Iustin Răducan, transferat de Petrolul în această vară, a înscris și el la scurt timp după ce a intrat pe gazon.

În ultimul sfert de oră, România a mai marcat de trei ori: George Gogescu (75'), mijlocașul de la FCSB, cu un șut de la distanță, petrolistul Mihnea Rădulescu (83') și Alexandru Capac, care a reușit dubla în minutul 90+3 și a stabilit scorul final, 7-0.

Grație victoriei de azi, România U19 a urcat pe locul secund în grupa 10 din preliminariile EURO 2024, cu 4 puncte în primele două jocuri. Tricolorii sunt sub Cehia (6p), dar peste Finlanda (1p) și San Marino (0p).

În ultimul meci din grupă, România va întâlni gazda Cehia, marți, de la ora 16:00. O remiză ar fi suficientă pentru ca tricolorii să obțină calificarea la Turul de Elită, ultima fază înaintea disputării turneului final care va fi găzduit de Irlanda de Nord.

• Echipa României la meciul cu San Marino: 12. Frânculescu – 4. Duțu, 5. Jalade-cpt., 22. Tudose (20. Rădulescu, 63) – 2. Aioanei, 14. Banu, 8. Florea (6. Gogescu, 53), 3. Anișorac – 7. Pop (18. Vlăsceanu, 75), 9. Stan (19. Răducan, 63), 16. Sali (11. Capac, 53).
  • Selecționer: Adrian Dulcea
  • Rezerve: 1. Răfăilă – 10. Stancovici, 13. Bădescu, 15. Cibi