Ilie Dumitrescu, dat pe spate de un atacant din Supercupa României: „Vârf autentic! M-a impresionat!”

Ilie Dumitrescu Mario Rondon Sepsi OSK Sfantu Gheorghe SuperCupa Romaniei Fotbal intern Ilie Dumitrescu
Data publicarii: Duminica 10 Iulie 2022, 09:45
Data actualizarii: Duminica 10 Iulie 2022, 09:46

Ilie Dumitrescu a fost impresionat de atacantul care a făcut diferența în Supercupa României, dintre Sepsi OSK și CFR Cluj, 2-1.

Sepsi Sfântu Gheorghe a câștigat al doilea trofeu din istorie, după ce a cucerit Cupa României, în urmă cu două luni. Covăsnenii s-au impus și în Supercupă, împotriva campioanei CFR Cluj, pe care au învins-o cu 2-1, grație golului înscris de Mario Rondon (36 ani), fostul jucător al lui Dan Petrescu (54 ani).

Atacantul uruguayan a fost aruncat în luptă de Cristiano Bergodi (58 ani) în minutul 75. Însă a fost de ajuns pentru a marca golul victoriei și de a-l impresiona pe Ilie Dumitrescu (53 ani).

„Sepsi a fost echipa mai pozitivă, a făcut un joc bun între linii. Bergodi, inspirat cu schimbările, Rondon, Ion Gheorghe. M-a impresionat timing-ul lui Rondon la gol, vârf autentic! Nicolae Păun, la fel, în linia de mijloc, mi-a plăcut foarte mult.

A fost un moment psihologic pe finalul primei reprize, să primești gol în al treilea minut de prelungire, mă refer la golul de 1-1. A contat foarte mult reușita lui Matei”, a declarat Ilie Dumitrescu pentru digisport.

Mario Rondon este și pe placul lui Mihai Stoica (57 ani). Întrebat de triumful covăsnenilor, managerul general al FCSB-ului a mărturisit că a fost mereu încântat de calitățile atacantului.

„Eu țin cu Sepsi de mic! Rondon mi-a plăcut mereu”, a răspuns ironic managerul general al FCSB-ului, la Orange Sport.