Messi scrie istorie cu Argentina! L-a depășit pe Pele și a stabilit un nou record, după ”tripla” cu Bolivia

Leo Messo Argentina Leo Messi Fotbal extern
Data publicarii: Vineri 10 Septembrie 2021, 07:58
Data actualizarii: Vineri 10 Septembrie 2021, 08:05

Leo Messi scrie istorie și pentru naționala Argentinei, alături de care a câștigat Copa America în această vară, primul trofeu continental cu țara sa.

Starul argentinian, ajuns la PSG liber de contract, a bătut-o de unul singur pe Bolivia. Argentina s-a impus cu 3-0, iar toate golurile au fost marcate de Messi.

Leo Messi a stabilit un nou record! L-a depășit pe Pele

Cu această ”triplă”, Messi a devenit cel mai bun marcator din istoria Conferedeției Sudamericane de Fotbal (CONMEBOL), cu 78 de reușite, depășindu-l pe legendarul Pele, care se confruntă cu probleme de sănătate în această perioadă.

În meciul cu Bolivia de la Buenos Aires, Messi a deschis scorul în minutul 14, cu un șut plasat, care nu i-a dat nicio șansă portarului advers. Decarul ”pumelor” a majorat diferența în minutul 64, după o acțiune personală în careul gazdelor, și a închis tabela în minutul 88.

După această victorie, Argentina a ajuns la 18 puncte în grupa de calificare la Campionatul Mondial și ocupă locul doi. Brazilia este lider, cu 24 de puncte.