Campioana Europei e facuta KO in Elvetia, Franta face 0-0 in Belarus, Luxemburg a marcat 3 goluri in Bulgaria, dar a pierdut, Ungaria s-a incurcat cu Insulele Feroe. Rezultatele din preliminariile pentru Mondial

preliminarii CM 2018 Fotbal extern
Live Blog
BUCURATI-VA DE FOTBAL
Data publicarii: Marti 06 Septembrie 2016, 23:43
Data actualizarii: Marti 06 Septembrie 2016, 23:45

Vezi programul, rezultatele si grupele din preliminariile CM 2018.

23:44 06 Sep
REZULTATELE SERII

23:30 06 Sep
Belgia are 3-0 in Cipru, Carrasco a marcat in minutul 81. Bosnia o conduce pe Estonia cu 4-0: Spahic, Dzeko, Medunjanin si Ibisevic au marcat. E minutul 85.
23:26 06 Sep
Bulgaria conduce cu 3-2 in meciul cu Luxemburg, dupa ce a fost condusa cu 2-1.

Bosnia are 3-0 cu Estonia, Portugalia a trimis in bara cu Elvetia si e condusa cu 2-0, iar Letonia are 1-0 in deplasarea cu Andorra.

Fara gol pana acum in Belarus - Franta si Insulele Feroe - Ungaria.
23:12 06 Sep
Marcelinho a egalat pentru Bulgaria in minutul 65, cu Luxemburg. Ce meci nebun si complet neasteptat!
23:11 06 Sep
Suedia 1-1 Olanda, in minutul 67. Sneijder a egalat pentru Olanda, dupa ce Berg a deschis scorul in minutul 43.

Intre timp, Lukaku a reusit dubla pentru Belgia, in meciul cu Cipru. 2-0 pentru belgieni.
23:10 06 Sep
Ce surpriza! Bulgaria e condusa cu 2-1 de Luxemburg, chiar la Sofia. Rangelov a deschis scorul in minutul 16, dar Joachim a marcat de doua ori in minutele 60 si 62.
22:51 06 Sep
Scorurile la pauza

22:34 06 Sep
Wow! Wow! Wow! Gibraltar 1-4 Grecia, in minutul 45. Gibraltar a reusit sa egaleze in minutul 26, dar grecii au marcat de trei ori in doua minute.

0-1 Mitroglou, min 10
1-1 Walker, min 26
1-2 Wiseman (autogol), min 44
1-3 Fortounis, min 45
1-4 Torosidis, min 45
22:16 06 Sep
Super gol reusit de Mehmedi, cu un sut de la 14 metri in vinclu! 2-0 pentru Elvetia cu Portugalia, campioana Europei!
22:01 06 Sep
VIDEO / Gol superb reusit de Mitroglou cu Gibraltar. Grecia are 1-0 din minutul 10
21:42 06 Sep
MECIURILE DE AZI DIN PRELIMINARII

23:44 05 Sep
Rezultatele serii in preliminarii
23:41 05 Sep
Albania - Macedonia a fost oprit in minutul 77 din cauza vremii extrem de proaste. Meciul nu s-a mai putut disputa.
23:17 05 Sep
- Spania conduce deja cu 5-0 in fata lui Liechtenstein, dupa ce Diego Costa (x2), Sergi Roberto, David Silva si Vitolo au marcat. Acum e minutul 73
- Serbia a fost condusa cu 1-0 de Irlanda, dar acum e in avantaj. Kostic a egalat in min 62, Tadic a marcat din penalty in mnutul 69 - Acum e minutul 72
- Kosovo a marcat primul gol din istorie intr-un meci oficial, prin Valon Berisha, in minutul 60, cu Finlanda. Acum e 1-1, minutul 73.

Kosovo a strans 16 jucatori

Inca sapte fotbalisti au fost autorizati luni de FIFA sa evolueze pentru Kosovo dupa ce au imbracat tricoul altei nationale, ei alaturandu-se unei prime liste de noua jucatori, informeaza AFP.

Chiar luni, Kosovo va disputa in Finlanda primul sau meci in preliminariile Cupei Mondiale 2018.

FIFA a anuntat luni dimineata o prima lista de noua fotbalisti autorizati sa joace pentru nationala Kosovo, inainte de a adauga in cursul dupa-amiezii alte sapte nume pe aceasta lista.

Dintre cei 16 fotbalisti, sapte au evoluat pentru Albania: Samir Ujkani, Alban Meha, Milot Rashica, Amir Rrahmani, Imran Bunjaku, Herolind Shala si Vedat Muric.

Ceilalti jucatori admisi de FIFA sunt Fanol Perdedaj si Enis Alushi (care au evoluat pentru Germania), Bersant Celina, Elbasan Rashani si Valon Berisha (ex-Norvegia), Hekuran Kryeziu si Albert Bunjaku (ex-Elvetia), Sinan Bytyci (ex-Austria) si Erton Fejzullahu (ex-Suedia).

FIFA a precizat ca luni dupa-amiaza a mai ramas in suspensie un caz.

Kosovo a fost acceptat ca membru in UEFA si FIFA in luna mai a acestui an, in pofida opozitiei furibunde a Serbiei.

24 de jucatori cu origini kosovare ar putea pretinde sa joace pentru nationala acestei tari, insa au evoluat deja pentru alta reprezentativa.

Acceptarea Kosovo ca membru FIFA a declarat un val de plecari in anumite nationale. Este cazul Albaniei, unde patru fotbalisti prezenti la EURO 2016 au depus recurs pentru a putea imbraca tricoul nationalei tarii lor de origine.

Altii, ca belgianul Adnan Januzaj, finlandezul Perparim Hetemaj sau suedezul Arber Zeneli, asteapta si ei acceptul FIFA ca sa joace pentru Kosovo.
17:50 05 Sep