BLAT la Campionatul Mondial! Un sfert-finalist din Africa 2010 a primit o oferta URIASA ca sa 'pacaleasca' fotbalul! Vezi declaratia INCREDIBILA a fotbalistului:

Ghana Cehia Richard Kingston World Cup 2006 World Cup 2010 Fotbal extern
Data publicarii: Marti 11 Septembrie 2012, 09:12
Data actualizarii: Marti 11 Septembrie 2012, 09:11

Fostul portar al nationalei Ghanei, sfert finalista la campionatul mondial din Africa de Sud, a dezvaluit oferta soc pe care a primit-o cu cateva zile inaintea unui meci de la un turneu final.

Mafia pariurilor loveste din nou. De aceasta data, Richard Kingston, portarul in varsta de 34 de ani al nationalei Ghanei a fost cel vizat de catre oamenii care vor sa se imbogateasca de pe urma afacerilor necurate din fotbal.

Acesta a dezvaluit duminica seara ca a primit o oferta de aproape 250 de mii de euro pentru a truca un meci de la Campionatul Mondial din Germania (2006), impotriva Cehiei. Marturia socanta a fost oferita de un post de televiziune de pe continentul african, numit Emmanuel TV.

Kingston a spus ca a fost contactat de un conational al sau in vederea trucarii partidei, in schimbul a 235 de mii de euro, meci in care Ghana intalntea Cehia, echipa care lasase Romania acasa.

Portarul a refuzat insa oferta, spunand ca a fost convins de sotia sa sa nu faca gestul necugetat: "Desi era o suma de bani uriasa, riscam sa imi pierd demnitatea si credibilitatea. Dupa ce am discutat cu sotia mea, mi-am dat seama ca banii nu aduc intotdeaua fericirea.", a spus acesta.

Pe teren, lucrurile au stat exact invers decat si-ar fi dorit cei care il contactasera pe Kingston, selectionata africana reusind sa castige cu scorul de 2-0.

Jucatorul african nu este primul care dezvaluie un blat facut la campionatul mondial, speculatiile luand amploare inca de acum 4 ani, cand un jurnalist britanic a dezvaluit un blat intre aceeasi nationala a Ghanei si fosta campioana mondiala Brazilia.