Cosmarul lui Dan Petrescu: mai avea nevoie de un egal sa se califice in play-off! Amkar 3-1 Kuban!

Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 16 Octombrie 2011, 11:40
Data actualizarii: Duminica 16 Octombrie 2011, 19:36

Premiera in Romania! Acum ai LIVE SCORE si pe TELEFONUL MOBIL! Intra pe m.sport.ro

Atacantul Gigel Bucur a marcat unicul gol al echipei antrenate de Dan Petrescu, Kuban Krasnodar, in meciul pierdut, scor 1-3, duminica, in deplasare, in fata celor de la Amkar Perm, in etapa a 27 a campionatului Rusiei.

Bucur, care a intrat pe teren in minutul 38, a marcat in minutul 90+4. El a primit un cartonas galben in minutul 74.
Celalalt roman de la Kuban, Dacian Varga, a fost integralist.
Pentru Amkar Perm au marcat Djalovici '3, Knezevic '58 (penalti) si Burmistrov '75.

Cea mai mare durere a lui Petrescu:

Amkar a castigat ultimul meci in luna iunie (au fost 11 meciuri in care au pierdut sau au facut egal). Ultimul gol l-au inscris in luna august.

Bursucul, comparat cu Alex Ferguson, Mancini sau Villas-Boas!

Dan Petrescu este un erou in Rusia. Performantele incredibile de la Kuban Krasnodar i-a facut pe jurnalisti sa il compare cu Alex Ferguson. Romanul foloseste o strategie asemanatoare cu cea a lui Mancini si Villas Boas.

Rusii spun ca Petrescu pune in practica metoda rotatiei a lui Alex Ferguson.
"Dan Petrescu nu ii este cu nimic inferior lui Sir Alex Ferguson, cei doi iau aceleasi decizi. Romanul poate schimba cu calm patru sau cinci jucatori chiar si dupa victorii, asa cum Ferguson procedeaza. Este o comparatie flatanta pentru Petrescu, mai ales ca practica este pusa in practica si de Roberto Mancini si Villas-Boas", a scris Championat.

Kuban are nevoie de un singur punct pentru a prinde play-off-ul pentru castigarea titlului!