Au apărut voturile de la Balonul de Aur 2022: Cristiano Ronaldo, zero puncte! Benzema, distanță uriașă față de locul 2

Fotbal extern
Data publicarii: Vineri 21 Octombrie 2022, 22:00
Data actualizarii: Vineri 21 Octombrie 2022, 22:00

Karim Benzema (34 de ani), atacantul lui Real Madrid, a cucerit Balonul de Aur 2022, iar clasamentul arată că starul francez nu a avut rival la ediția din acest an.

La câteva zile după gala de la Paris, Frane Football a dat publicității punctajele obținute de cei 30 de jucători nominalizați la premiul pentru cel mai bun fotbalist al sezonului, iar Karim Benzema a câștigat la o diferență uriașă, potrivit Goal.

Voturile la Balonul de Aur 2022

Atacantul lui Real Madrid a obținut nu mai puțin de 549 de puncte, în timp ce al doilea clasat, Sadio Mane, a strâns 193. Podiumul a fost completat de Kevin de Bruyne, cu 175 de puncte.

Doar jurnaliștii din Olanda, Slovenia, Senegal și Egipt nu l-au pus pe Karim Benzema pe primul loc la votul pentru Balonul de Aur, iar diferența dintre câștigător și locul secund este a doua cea mai mare din istorie, după ediția din 2016, când Cristiano Ronaldo a obținut distincția, scrie Marca.

La gala din acest an, Cristiano Ronaldo nu a fost votat de niciunul dintre cei 93 de jurnaliști din întreaga lume, potrivit publicației spaniole. În această situație s-au mai aflat încă 10 fotbaliști nominalizați, conform surselor citate.