VIDEO EXCLUSIV Scandal uriaș în Spania! Presa catalană a „explodat” după ce arbitrul VAR care a refuzat penalty Barcei a dictat henț în AS Roma - Betis

Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Vineri 07 Octombrie 2022, 09:18
Data actualizarii: Vineri 07 Octombrie 2022, 09:24

AS Roma și Real Betis s-au duelat în faza a treia a grupelor UEFA Europa League, scor 1-2.

Meciul disputat pe Stadio Olimpico s-a încheiat cu victoria echipei iberice în fața Romei lui Jose Mourinho, care a terminat meciul în zece oameni după eliminarea lui Zaniolo din prelungiri. Scorul a fost deschis de AS Roma, după un penalty transformat de Dybala în minutul 34, însă Rodriguez a egalat șase minute mai târziu.

Betis a dat lovitura de grație în minutul 88, prin Luis Henrique și și-a consolidat poziția de lider al Grupei C, din care mai fac parte Ludogorets și HJK.

Spaniolii s-au scandalizat după penalty-ul acordat în AS Roma - Betis

Faza penalty-ului transformat de Paulo Dybala a stârnit furie în rândul catalanilor. AS Roma a primit penalty după un henț comis de Ruibai în careu, aflat în apropierea lui Smalling. Arbitrul Matej Jug nu a semnalat inițial faza, însă a fost chemat din camera VAR pentru a verifica „infracțiunea”.

Ce i-a scandalizat pe catalani a fost faptul că cel care a semnalat hențul a fost nimeni altul decât Pol van Boekel, arbitrul VAR care s-a aflat în camera arbitrajului video și la meciul dintre Inter - FC Barcelona, scor 1-0, și care le-a refuzat un penalty clar catalanilor. Același arbitru neerlandez a fost în centrul scandalului și în a doua rundă a grupelor UEFA Champions League, când delegat tot la un meci de ale FC Barcelonei, duelul cu Bayern Munchen, a refuzat un penalty grupării blaugrana la scorul de 0-0, după un fault clar al lui Davies.

Ibericii au făcut o paralelă între faza lui Dumfries și cea a lui Ruibai, infracțiunile fiind similare, însă deznodământul diferit. Presa catalană reproșează că de această dată, Van Boekel l-a chemat pe arbitru să verifice faza, spre deosebire de partida din UEFA Champions League.

„Scandal, acum a fost penalty! Pol van Boekel l-a făcut pe arbitru să verifice un henț similar cu cel al lui Dumfries în Roma - Betis”, au scris cei de la sport.es