VIDEO / Vezi AICI cum s-au descurcat adversarele romanilor din Europa League!

Data publicarii: Luni 31 August 2009, 23:12
Data actualizarii: Luni 31 August 2009, 23:19

Vezi AICI ce au facut adversarele echipelor romanesti din Europa League:

Grupa H: Steaua
Fenerbache, Twente, Serif

Serif Tiraspol a fost invinsa, duminica, in deplasare, cu scorul de 1-0, de FC Tiraspol, intr-un meci din etapa a IX-a a campionatului Republicii Moldova.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Alexander Pashchenko, in minutul 49.

Formatia Serif Tiraspol, antrenata de Leonid Kuciuk, a evoluat in urmatoarea formula: 25. Melenciuc - 2. Da Costa, 5. Tarkhnisvili, 18. Arbanas (10. Erokhin '55), 20. Tsynya - 17. Rouamba, 27. Bulat (4. Verbetchi '55), 30. Brankovici, 88. Kuchuk - 11. Suvorov (14. Balima '50), 21. Diedhiou (22. Rodríguez '65).

Fenerbahce a invins, duminica, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-0), echipa Manisaspor, intr-un meci din etapa a IV-a a campionatului Turciei.

Golurile invingatorilor au fost marcate de Guiza '79 si Semih '90+4. Pentru Manisaspor a inscris Ergin, in minutul 86.

Echipa din Istanbul a ramas in inferioritate numerica, in minutul 75, cand a fost eliminat Emre.

Formatia antrenata de Christoph Daum a evoluat in urmatoarea formula: 1. Volkan Demirel - 15. Bekir Irtegun, 19. Onder Turaci, 2. Diego Lugano, 3. Roberto Carlos - 8. Kazim (66. Mehmet Topuz '72), 5. Emre Belozoglu, 16. Cristian Baroni, 27. Santos (23. Semih Senturk '72) - 10. Alex, 9. Daniel Guiza (58. Bilica '90).

Twente a terminat la egalitate, duminica, in deplasare, scor 1-1 (0-0), cu Feyenoord, intr-un meci din etapa a V-a a campionatului olandez.

Twente a deschis scorul prin Kuiper, in minutul 74, Feyenoord reusind sa egaleze prin Makaay, in minutul 90.

Antrenorul lui Twente, Steve McClaren, a folosit urmatoarea formula de echipa: Boschker - Stam, Douglas, Wisgerhof, Rajkovici (Kuiper '45) - Brama, Perez (Akram '88), Tiote (Janssen '82) - Ruiz, N'Kufo, Vujicevici.

Dupa disputarea a cinci etape, Twente Enschede ocupa locul patru in clasament, cu 11 puncte.

Grupa A:
Timisoara

Ajax, Anderlecht, Dinamo Zagreb

Dinamo Zagreb a invins, duminica, pe teren propriu, cu scorul de 6-0, formatia Slaven Belupo, in etapa a VI-a a campionatului Croatiei.

Golurile au fost marcate de Mandžukić ('4, '25), Morales ('10, '78-ambele penalti), Sivonjić ('39), Badelj ('82)

Antrenorul Krunoslav Jurcici a trimis in teren urmatorii jucatori: Butina - Tomečak, Lovren, Badelj, Mandžukić - Barbarić, Vrdoljak (46.' Calello), Sivonjić (66.' Sammir), Cufre - Morales, Papadopoulos (46.' Kramarić)

Anderlecht a remizat, duminica, scor 1-1 (1-1), pe teren propriu, cu formatia Standard Liege, antrenata de Ladislau Boloni, intr-un meci din etapa a V-a a campionatului Belgiei.

Golul formatiei din Bruxelles a fost marcat de Gillet, in minutul 43. Pentru Standard Liege a inscris Mbokani, in minutul 36.

Oaspetii au ramas in inferioritate numerica, in minutul 27, cand a fost eliminat Witsel.

Echipa antrenata de Ariel Jacobs a evoluat in urmatoarea formula: 24. Proto - 6. Van Damme, 3. Deschacht, 2. Mazuch (36. Lukaku '80), 23. Juhasz - 27. Wasilewski (21. De Sutter '30), 11. Boussoufa, 8. Polak (99. Sare '24), 30. Gillet - 12. Chatelle, 9. Suarez.

Ajax Amsterdam a castigat, duminica, partida sustinuta in deplasare, cu Heracles Almeo, cu scorul de 3-0 (0-0), contand pentru etapa a cincea a campionatului Olandei, informeaza publicatia Voetbal International.

La Ajax, fundasul George Ogararu nu a fost inclus in lotul pentru acest meci.

Golurile au fost marcate de Toby Alderweireld '68, din pasa lui De Zeeuw, Cvitanich '87 si Aissati '89, coautor la ultimele reusite fiind Suarez.

Antrenorul Martin Jol a folosit urmatoarea formula de echipa: Stekelenburg - Van der Wiel, Alderweireld, Vertonghen, Emanuelson - Enoh, De Zeeuw, Aissati - Rommedahl (Cvitanich '46), Suarez, Sulejmani (Bakircioglu '77).

Grupa K: CFR Cluj
PSV, FC Copenhaga, Sparta Praga

PSV Eindhoven
a invins, duminica, in deplasare, pe FC Groningen, cu scorul de 2-0 (0-0), intr-o partida contand pentru etapa a V-a a campionatului Olandei.

Ambele goluri au fost marcate de Danny Koevermans, in minutele 66, 80, care a fructificat pasele lui Balasz Dzsudzsák.

Antrenorul Fred Rutten a folosit urmatoarea formula de echipa: Isaksson - Manolev, Ooijer, Salcido, Pieters (Simons '46) - Bakkal, Afellay (Wuytens '84), Engelaar - Lazovici (Amrabat '62), Koevermans, Dzsudzsák.

FC Copenhaga a incheiat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat, duminica seara, cu Brondby, in etapa a saptea a campionatului Danemarcei.

Pentru FC Copenhaga a marcat Ailton '41, in timp ce pentru Brondby a inscris Duncan Rasmussen '51.

FC Copenhaga a evoluat in urmatoarea formula: Christiansen - Pospech, Zanka, Antonsson, Wendt - Kvist, Nørregaard (Vingaard '77), Hutchinson, Grønkjær (Nordstrand '77) - Ailton, N'Doye.

Grupa F: Dinamo
Panathinaikos, Galatsaray, Sturm Graz

Panathinaikos Atena, adversara echipei Dinamo in grupa F a Ligii Europa, a invins, duminica, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), gruparea Xanthi Skoda, intr-un meci din etapa a doua a campionatului Greciei.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Katsouranis, in minutul 40.

Echipa antrenata de Henk Ten Cate a evoluat in urmatoarea formula: 1. Galinovici - 3. Sarriegi, 18. Bjärsmyr, 19. Gabriel, 21. Darlas - 11. Leto (31. Spiropoulos '90+3), 15. G. Silva. 29. Katsouranis, 17. Christodoulopoulos (7. Ninis '67) - 9. Cisse, 14. Salpingidis (5. Rukavina '81).

Sturm Graz a invins, duminica, in deplasare, cu scorul de 2-1 (1-0), gruparea SV Ried, intr-un meci din etapa a VI-a a campionatului Austriei.

Golurile invingatorilor au fost inscrise de Muratovici '34 si Bukva '86. Pentru Ried a marcat Drechsel, in minutul 53.

Echipa antrenata de Franco Foda a evoluat in urmatoarea formula: 1. C. Gratzei - 4. M. Sonnleitner, 5. F. Feldhofer, 18. I. Kandelaki, 23. G. Schildenfeld - 6. M. Weber, 7. P. Hlinka, 10. Muratovici, 28. Beichler (12. Hassler '87) - 13. Jantscher (9. Bukva '83), 8. A. Hölzl (17. Ehrenreich '81).

Galatasaray a invins, luni seara, in deplasare, cu scorul de 2-0 (0-0), gruparea Ankaraspor, intr-un meci din etapa a IV-a a campionatului Turciei.

Golurile au fost inscrise de Harry Kewell '74 si Shabani Nonda '83.
In minutul 65, Nonda a mai trimis mingea in poarta formatiei Ankaraspor, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Echipa antrenata de Frank Rijkaard a evoluat in urmatoarea formula: 25. Leo Franco – 55. Sabri Sarioglu, 21. Emre Asik, 76. Servet Cetin, 22. Hakan Balta – 11. Abdul Kader Keita (7. Aydin Yilmaz '71), 14. Mehmet Topal, 16. Mustafa Sarp, 10. Arda Turan – 9. Elano Blumer (19. Harry Kewell '59), 15. Milan Baros (20. Shabani Nonda '60).