McStay si-a facut planul de bataie: "Dam gol repede si ne calificam!"

Steaua Ujpest Europa League
Data publicarii: Sambata 18 Iulie 2009, 12:29
Data actualizarii: Sambata 18 Iulie 2009, 12:32

Antrenorul FC Ujpest, Willie McStay, a declarat ca echipa sa va avea sanse de calificare daca va reusi sa inscrie foarte rapid in meciul cu Steaua Bucuresti, din mansa secunda a turului doi preliminar al Ligii Europa, pentru a avea timp sa remonteze rezultatul din tur, scor 0-2.

â–º Bergodi: "Conteaza doar returul cu Ujpest!" Ce spune despre adversarele Stelei!

"Ar fi bine sa jucam cu Motherwell in turul urmator al Ligii Europa, asta ar insemna ca am eliminat-o pe Steaua. Oricum, pentru retur jucatorii mei vor fi extramotivati. Steaua este foarte puternica, dar noi nu renuntam, putem intoarce soarta calificarii in favoarea noastra. La Budapesta, este crucial sa marcam cat mai repede pentru a avea sanse sa remontam”, a spus McStay, citat de site-ul oficial al gruparii din Budapesta.

Atacantul Tisza Tibor a afirmat ca regreta enorm faptul ca a dat cu piciorul sansei avute in minutul 85, cand, daca ar fi marcat, alta ar fi fost situatia pentru meciul retur. ”Am fost aproape sa-l inving pe Tatarusanu. Imi vine sa mor de ciuda, m-am uitat la minge, nu la portar si am gresit”, a comentat el.

Fundasul sarb Mladen Lambulici a declarat ca golurile primite au fost ceva ”groaznic”: ”Am gresit in faza defensiva si asta ne poate costa calificarea”.

Mijlocasul britanic Tony Stokes a precizat ca Steaua nu a fost net superioara. ”Trei sferturi din meci am stat aproape de ei, nu i-am lasat sa
se desfasoare, am tinut situatia sub control. Din pacate, am jucat cu prea mult respect fata de ei, ne-am temut prea mult. Mai avem ceva sanse, dar ne va fi extrem de greu. Experienta Stelei a facut diferenta”,
a adaugat Stokes.

Fundasul Korcsmar Zsolt a declarat ca Ujpest a incercat in primul rand sa stavileasca elanul ofensiv al Stelei. ”Nu i-am lasat sa-si faca jocul asa
cum doreau, si-au dat seama ca nu e floare la ureche, cum credeau. Din pacate, la inceputul reprizei secunde am luat un gol ce putea fi evitat, iar
al doilea a decis meciul. Sunt dezamagit de rezultat, meritam mai mult. Daca marcam repede in retur, avem o sansa”,