Verdictul dur dat de Mihai Stoica după egalul rușinos cu Liechtenstein: „Este o premieră”

Mihai Stoica Liechtenstein nationala Romaniei de fotbal EURO 2024 Mihai Stoica / Foto - Gabriel Chirea
Ionuț Stoica
Data publicarii: Sambata 08 Iunie 2024, 00:18
Data actualizarii: Sambata 08 Iunie 2024, 00:18

Naționala României a terminat la egalitate, scor 0-0, cu selecționata din Liechtenstein, vineri seară, pe stadionul "Steaua" din Ghencea.

Acesta a fost ultimul meci amical înainte de participarea la Campionatul European din 2024. Acest rezultat a stârnit reacții puternice, printre care și cea a lui Mihai Stoica, care a oferit un comentariu incisiv asupra prestației tricolorilor.

MM Stoica: „Chiar să nu dai gol cu ăștia”

MM Stoica a urmărit partida și nu a ezitat să comenteze dur prestația "tricolorilor". Managerul general a celor de la FCSB s-a arătat profund dezamăgit de jocul arătat de băieții lui Iordănescu Jr.

• Mihai Stoica / Sursă Foto - Imago Images

„0-0 ăsta... zici să lăsăm gluma la o parte? E păcat să o lăsăm. Stricăm... Clar că au fost ocazii, ăia loveau incontinuu, au băgat materiale. Chiar n-a fost idee bună să îi iei pe ăștia că au băgat calumea... Trebuia să luăm pe Voluntari 2. Eu nu cred că a fost vorba de lipsă de concentrare, eu cred că dacă trece timpul intri în criză și îți pierzi din abilități, dar chiar să nu dai gol cu ăștia e o premieră...,” a declarat Stoica, conform Orange Sport.

Problemele "tricolorilor" și drumul spre EURO 2024

Rezultatul cu Liechtenstein vine după un alt meci amical fără goluri împotriva Bulgariei și ridică semne de întrebare asupra eficienței ofensive a echipei naționale. În ciuda ocaziilor avute, lipsa de concretizare în fața porții și criza de eficiență au fost evidente.

Meciul împotriva Liechtensteinului a reprezentat prima dată în cele șapte întâlniri directe când România nu a reușit să se impună. Deși au dominat jocul pe toată durata celor 98 de minute, tricolorii nu au găsit drumul către gol. Benjamin Buchel, portarul Liechtensteinului, a fost într-o formă de zile mari, evitând golul în numeroase rânduri. Ianis Hagi, în primul său meci ca căpitan al naționalei, a ratat o ocazie uriașă în minutul 31 și alte câteva șanse în repriza secundă. Florinel Coman și George Pușcaș au avut și ei momente în care au fost aproape de a deschide scorul, dar fără succes.

Programul României la EURO 2024

România își îndreaptă acum atenția spre EURO 2024, unde va întâlni echipe puternice în Grupa E: Ucraina, Belgia și Slovacia.

• 17 iunie, ora 16:00: România - Ucraina (Munchen)
  • 22 iunie, ora 22:00: Belgia - România (Koln)
  • 26 iunie, ora 19:00: Slovacia - România (Frankfurt)

Următorul mare eveniment fotbalistic, Campionatul European din Germania 2024, va fi transmis în exclusivitate de PRO TV, PRO ARENA și VOYO, începând cu 14 iunie. Cele mai importante faze ale competiției vor putea fi revăzute pe site-ul SPORT.RO, astfel suporterilor pot beneficia de acoperire completă a acestui turneu de mare anvergură.