Italia joaca sferturile cu Spania!

Euro 2008 Franta Italia EURO 2008
Data publicarii: Marti 17 Iunie 2008, 20:46
Data actualizarii: Marti 17 Iunie 2008, 23:47
La doi ani dupa finala Campionatului Mondial Italia aduce din nou lacrimi pentru Franta dupa un 2-0 care trimite Italia in sferturi alaturi de Olanda!

Italia lasa acasa Franta si se califica in sferturi dupa ce a mai adus o data cosmarul pentru Henry si compania. Daca la mondialul din Germania, Italia a facut Franta sa planga in finala, la Euro 2008 Franta nici macar nu iese din grupa si pleaca acasa la brat cu Romania.

Franta a inceput puternic meciul, insa accidentarea la glezna stanga a lui Ribery din minutul 8 a dat peste cap planurile francezilor. Jucatorul lui Bayern dupa un contact cu Zambrotta a iesit pe targa, inlocuit de Nasri . Un sfert de ora mai tarziu Eric Abidal a ingropat Franta: il faulteaza grosolan pe Luca Toni la o patrundere a italienului in careu iar Lubos Michel il elimina pe francez si arata punctul de la 11 metri.

Andrea Pirlo inscrie magistral cu o lovitura frumoasa iar Italia mergea la pauza deja calificata in sferturi, alaturi de Olanda. De Rossi sigileaza totul cu un gol din lovitura libera de la 40 de metri respinsa in poarta de capitanul Henry.
Italia, fara a arata stralucirea Olandei ajunge sa se califice in sferturi si continua drumul la Euro, la fel ca la mondialul din Germania inceput la fel de greoi si dezamagitor.