FCU Craiova - Sepsi OSK 0-1 | Elevii lui Cristiano Bergodi se califică în sferturile Cupei României

Cupa Romaniei Cupa Romaniei - optimi de finala FCU Craiova - Sepsi Cupa Romaniei
Data publicarii: Joi 28 Octombrie 2021, 17:20
Data actualizarii: Joi 28 Octombrie 2021, 19:58

Sepsi OSK s-a calificat în sferturile Cupei României.

FCU Craiova - Sepsi OSK 0-1

• Flavius Stoican

Sepsi OSK s-a calificat în sferturile Cupei României după ce a învins-o pe FCU Craiova, 1-0. Singurul gol a fost marcat de Achanhbar, în minutul 38, cu un șut extraordinar din afara careului.

Final.

Min. 90+2: Niczuly și Kovacic văd cartonașul roșu din partea arbitrului în urma unui conflict.

Min. 61: Ocazie Sepsi OSK! Gruparea din Sfântu Gheorghe are ocazia să își dubleze avantajul, dar Ashkovski îl ia la țintă pe portar din interiorul careului.

Pauză.

Min. 38: Gol Sepsi OSK! Achahbar îl învinge pe Popa cu un șut extraordinar din afara careului.

Min. 1: A început meciul.

Echipele de start

Echipa patronată de Adrian Mititelu nu stă bine în campionat, dar speră să continue parcursul în competiția KO. Flavius Stoican pare că a adus un suflu nou la formația olteană după ce l-a înlocuit pe Adrian Mutu, iar partida de azi din optimile Cupei României poate deveni un restart.

De partea cealaltă, formația covăsneană și-a schimbat și ea antrenorul în startul de campionat. După un sezon precedent în care a jucat în play-off, Sepsi Sfântu Gheorghe a avut o evoluția submediocră în această ediție, iar patronul Laszlo Dioszegi l-a înlocuit pe Leo Grozavu cu Cristiano Bergodi.

Nici italianul nu a reușit deocamdată să schimbe ceva, iar în ultima etapă Sepsi a pierdut cu CFR Cluj, scor 0-2.

S-au calificat în sferturile Cupei României: FC Voluntari, ACSO Filiași, Chindia Târgoviște, FC Argeș și Universitatea Craiova.