Au INGHETAT tabela din minutul 2 al meciului! Craiova a inscris din penalty si s-a calificat in sferturile Cupei Romaniei! AICI fazele din FC Botosani 0-1 Craiova

Cupa Romaniei FC Botosani Universitatea Craiova Cupa Romaniei
Data publicarii: Joi 11 Februarie 2021, 19:30
Data actualizarii: Joi 11 Februarie 2021, 22:27

Craiova s-a calificat in sferturile Cupei Romaniei dupa o victorie cu 1-0 la Botosani.

FC BOTOSANI 0-1 UNIVERSITATEA CRAIOVA

Min. 90: Fluier final la Botosani. Craiova se califica in sferturile de finala ale Cupei Romaniei dupa golul inscris din penalty, in startul partidei, de Cicaldau.

• Botosani - Craiova, LIVE TEXT de la 20:30 | Meci foarte echilibrat in optimile Cupei Romaniei intre doua candidate la trofeu! Ouzounidis debuteaza pe banca oltenilor

Dunarea Calarasi, Petrolul Ploiesti, Chindia Targoviste, "U" Cluj, Dinamo, Viitorul Pandurii Tg. Jiu si Astra sunt celelalte echipe calificate in Final 8.

Min. 65: Ivan a trecut pe langa o ocazie importanta in careu, dar a fost blocat la timp de portarul gazdelor.

Min. 46: S-a reluat meciul. S-a mai oprit ninsoarea la Botosani, dar terenul continua sa fie acoperit de zapada.

Min. 45: Pauza la Botosani. Oaspetii intra la cabine cu avantaj minim pe tabela.

Min. 40: Inca o intrerupere pentru ca marcajele sa fie refacute.

Min. 27: Al Mawas ajunge in careul oltenilor, insa nu are cui sa ii centreze si rateaza sansa de a restabili egalitatea.

Min. 20: Meciul a fost intrerupt pentru a se reface marcajele.

Min. 13: Marius Croitoru a facut prima schimbare a meciului, inlocuindu-l pe David Croitoru cu Al Mawas.

Min. 9: FC Botosani cere penalty dupa o intrare asupra lui Holzmann, insa arbitrul lasa jocul sa continue.

Min. 3: GOOOL Universitatea Craiova! Cicaldau deschide rapid scorul dintr-o lovitura de la 11 metri acordata dupa un fault al lui Florescu asupra lui Ivan.

Min. 1: A inceput meciul. La Botosani ninge abundent, iar terenul este acoperit de zapada.

Echipele de start:

Gazonul de la Botosani se prezinta in conditii absolut deplorabile.

Sursa foto: Digi Sport

Unul dintre cele mai interesante meciuri din faza optimilor de finala ale Cupei Romaniei le aduce fata in fata pe FC Botosani si Universitatea Craiova, doua dintre cele mai bune echipe din Liga 1.

FC Botosani a inregistrat patru victorii in ultimele cinci etape de campionat, dintre care trei consecutive. In etapa trecuta, echipa antrenata de Marius Croitoru a castigat pe teren propriu cu CFR Cluj cu scorul de 2-1, dupa ce campioana a deschis scorul inca din minutul 2.

In '16'-imile de finala, Botosani a trecut de divizionara secunda Concordia Chiaja cu 2-0 prin golurile marcate de Tircoveanu si Ashkivski.

De partea cealalta, Marinos Ouzounidis va debuta pe banca echipei din Banie. Craiova vine de asemenea dupa doua victorii consecutive in Liga 1, 3-0 in deplasare cu Poli Iasi si 1-0 pe teren propriu cu Dinamo. La aceste meciuri echipa a fost condusa de antrenorul interimar Dragos Bon.

In faza precedenta a competitiei Craiova a trecut de echipa din Liga 3 Progresul Spartac cu scorul de 5-0. Golurile oltenilor au fost marcate de Mamut de doua ori, Bic, Ofosu si Balasa din penalty.