ASU Poli Timisoara 1-2 Astra Giurgiu | Echipa lui Neagoe revine de la 0-1 si se califica in sferturile Cupei Romaniei dupa un meci foarte echilibrat

Cupa Romaniei Dinamo FC Botosani FCSB Universitatea Craiova Cupa Romaniei ASU Poli Timisoara 1-2 Astra Giurgiu | Echipa lui Neagoe revine de la 0-1 si se califica in sferturile Cupei Romaniei dupa un meci foarte echilibrat
Live Blog
CUPA ROMANIEI
Data publicarii: Joi 11 Februarie 2021, 19:38
Data actualizarii: Joi 11 Februarie 2021, 19:50

Urmarim si comentam impreuna meciurile din optimile de finala ale Cupei Romaniei pe www.sport.ro si facebook.com/sport.ro.

19:38 11 Feb
ASU POLI TIMISOARA 1-2 ASTRA GIURGIU

Min. 90+4: Final de meci la Timisoara! Astra intoarce scorul in repriza a doua si se califica in sferturile de finala ale Cupei Romaniei!

Min. 81: Goool Astra! Mattia Montini marcheaza din patru metri cu poarta goala in urma unei lovituri libere! Mingea trimisa cu capul de un coleg al sau a lovit bara si a sarit la atacantul italian care a indeplinit o simpla formalitate.

Min. 59: Goool Astra! Silviu Balaure reia frumos cu capul din sase metri o centrare a lui

Min. 46: A inceput repriza secunda!

Min. 45: Final de prima repriza la Timisoara!

Min. 27: Goool Poli! Ionut Coada inscrie in poarta goala dupa o iesire neinspirata din poarta a lui Lazar!

Min. 1: A inceput meciul!

Meciul se va desfasura in conditii foarte grele. Gazonul de pe stadionul Dan Paltinisanu este inghetat. Arbitrii au cerut ca tusele sa fie marcate cu vopsea rosie pentru a putea fi mai usor de reperat.

Echipele trimise in teren de cei doi antrenori:

ASU Politehnica Timisoara incearca sa dea lovitura si sa elimine pe Astra in optimile de finala ale Cupei Romaniei.

Timisorenii au eliminat in "16"-imi pe U Craiova 1948, castigand chiar la Craiova cu scorul de 3-1 prin golurile marcate de Munteanu, Ivanovici si Manea.

Echipa lui Dan Alexa se afla pe locul 5 in Liga 2 cu 24 de puncte dupa 14 etape si are sanse mari sa prinda playoff-ul de promovare in Liga 1.

De cealalta parte, Astra Giurgiu a trecut in faza precedenta fara emotii de o alta echipa din Timisoara, Ripensia, pe care a invins-o cu 5-1 prin golurile marcate de Montini (dubla), Radut, Azulay si Valentin Gheorghe.

Echipa lui Eugen Neagoe vine dupa infrangerea de pe teren propriu in fata lui FC Arges, scor 0-2, si se afla pe locul 13 in Liga 1 cu 22 de puncte dupa 22 de etape.
16:52 11 Feb
VIITORUL TG. JIU 1-0 GAZ METAN

Min. 90+4: Final de meci la Targu Jiu! Viitorul Pandurii castiga in fata lui Gaz Metan si se califica in sferturile de finala ale Cupei Romaniei!

Min. 45: Final de prima repriza!

Min. 15: Goool Viitorul Tg. Jiu! Daniel Paraschiv impinge mingea in poarta goala din 5 metri dupa un sut respins de Buzbuchi!

Viitorul Targu Jiu a produs una din marile surprize ale "16"-imilor Cupei Romaniei. Gorjenii au invins pe FC Args cu scorul de 1-0 prin golul marcat de Cioiu in minutul 88.

Echipa antrenata de Viorel Tanase face un sezon extrem de bun in Liga 2, unde se afla pe locul 2 dupa 14 etape, avand sanse mari sa prinda playoff-ul de promovare in Liga 1.

Marele dezavantaj al Viitorului este acela ca inca nu a inceput competitia in Liga 2, astfel incat fotbalistii nu sunt la fel de bine pregatiti din punct de vedere fizic precum adversarii lor.

Gaz Metan Medias a fost de departe marea performerea a fazei "16"-imilor de finala. Echipa antrenata la acel moment de Jorge Costa i-a spulberat realmente pe cei de la Voluntari, pe care i-a invins cu scorul de 6-0 chiar pe terenul lor.
16:55 10 Feb
"U" CLUJ 2-1 UTA ARAD

Min. 90+5: Fluier final pe Cluj Arena! "U" se califica in sferturile de finala ale Cupei Romaniei dupa victoria cu 2-1 in fata celor de la UTA Arad.

Min. 90+4: GOOOL UTA Arad!
Adi Petre inscrie la debutul in tricoul aradenilor, insa este prea tarziu pentru a modifica soarta meciului.

Min. 73: GOOOL "U" Cluj! Ribeiro a dublat avantajul gazdelor cu o reusita cu capul.

Min. 45: Pauza pe Cluj Arena.

Min. 32: GOOOL "U" Cluj! Ogbu a deschis scorul din interiorul careului la primul sau meci in tricoul echipei lui Enache.

Min. 1: A inceput meciul.

Echipele de start:

"U" Cluj: Mutiu - Dican, Luchin, Rauta, Taub - Negrean, Atska - Pirvulescu, Ribeiro, Golan - Ogbu

Rezerve: Gorcea, Sburlea, Filip, Rus, Mester, Chacana, Stefanescu, Pop, Gavra

UTA Arad: Balauru - Shliakov, Melinte, Ilie, Roumpoulakou - Miculescu, Vorobjovas, Isac, Buhacianu - Rus, Hora

Rezerve: Mociu, Da Silva, Benga, Rodrigues, Antal, Rosu, Petre, Rusu, Tescan, Pantilimon

Universitatea Cluj traverseaza o perioada dificila din punct de vedere financiar. Clujenii au fost nevoiti sa renunte la mai multi fotbalisti in pauza de iarna, printre care se numara si Dorin Goga sau Gabi Tamas.

Echipa clujeana se afla pe locul 6 in clasamentul Ligii 2, ultima pozitie care permite accederea in playoff-ul pentru promovare.

In runda precedenta, Universitatea Cluj a facut instructie cu Husana Husi din Liga 3, pe care a invins-o cu scorul de 8-2.

De partea cealalta, UTA se afla intr-o forma buna in Liga 1. Echipa antrenata de Laszlo Balint a castigat doua meciuri si a facut un egal in utlimele patru etape, ajungand astfel la doar 5 puncte de locul 6, ocupat de Academica Clinceni.

In "16"-imi UTA a eliminat pe Csikszereda cu scorul de 2-0 si porneste ca favorita si in aceasta partida.
16:26 10 Feb
FARUL 0-3 CHINDIA

Min. 90+3: Final de meci! Chindia se califica in sferturile de finala ale Cupei Romaniei dupa o victorie clara in fata Farului!

Min. 72: Goool Chindia! Echipa lui Sandoi face spectacol la Constanta! Diaz inscrie cu un sut splendid la coltul lung din marginea careului!

Min. 70: Goool Chindia! Paul Iacob inscrie un gol fantastic dintr-o lovitura libera de la 24 de metri!

Min. 45+1: Final de prima repriza!

Min. 39: Goool Chindia! Serban trimite o centrare foarte buna in marginea careului de 6 metri, iar Vlamir Berisha il executa pe Dur-Bozoanca!

Dupa ce in turul precedent a eliminat pe Academica Clinceni cu scorul de 2-1, Farul incearca sa dea o noua lovitura si sa elimine si pe Chindia Targoviste.

Echipa finantata de Ciprian Marica are insa dezavantajul ca inca nu a inceput competitia in Liga 2, astfel incat jucatorii nu sunt la fel de bine pregatiti din punct de vedere fizic precum cei ai Chindiei.

Inainte de reluarea partii secunde a campionatului, Farul Constanta se afla pe locul 11 in Liga 2 cu 20 de puncte in 14 etape.

Chindia Targoviste traverseaza o perioada destul de dificila in Liga 1. Dupa ce o buna perioada de timp s-a aflat pe loc de playoff, echipa lui Emil Sandoi a pierdut trei meciuri consecutive si a cazut pe pozitia a saptea, la 5 puncte de locul 6 ocupat de Academica Clinceni.

In faza precedenta a competitiei, Chindia a eliminat o alta echipa de Liga 1, Hermannstadt, cu scorul de 2-1.
18:53 09 Feb

Petrolul 3-0 Poli Iasi

Min. 90: FINAL DE MECI! Petrolul o umileste pe Poli Iasi cu scorul de 3-0!

Min. 55: GOOOOOL Petrolul! Vasile Buhaescu finalizeaza dupa o actiune colectiva superba!

Min. 45+3: Final de prima repriza!

Min: 45+1: GOOOOOOOL Petrolul! Ticu trimite o minge in fata portii, balonul loveste pamantul, iar portarul lui Poli Iasi nu reuseste sa opreasca mingea care intra in poarta!

Min. 17: GOOOOOL Petrolul! Romario Moise inscrie in poarta goala!

Petrolul: Kitanov - Barboianu, Lica, Heijers, Ticu - Nir Lax - Constantinescu, Moise, Roice, Vajushi - Buhaescu

Rezerve: R. Avram, Huja, Olaru, Manolache, Mitrea, Ekollo, Turod, M. Bratu, V. Balint

Poli Iasi: Brinza - Cana, Baxevanos, Popa, Cabral - De Iriondo, Passaglia, Vanzo - Calcan, Vega, Zaharia
Rezerve: Branescu, Onea, Busu, Acosta, Gaitan, D. Flores, Zajmovic, M. Stan, Popadiuc
12:33 09 Feb
In perioada 9-11 februarie sunt programate meciurile din optimile de finala ale Cupei Romaniei.

Prima partida este programata in aceasta seara, cand Petrolul Ploiesti infrunta Poli Iasi, de la ora 19:00. In aceasta dupa-amiaza ar fi trebuit sa aiba loc si meciul dintre Dunarea Calarasi - Turris Turnu Magurele, care a fost anulat din cauza retragerii oltenilor din competitii.

Printre cele mai interesante dueluri ale optimilor, se remarca Dinamo - FCSB, programat miercuri, de la ora 20:30, si FC Botosani - Universitatea Craiova, care se va disputa joi, de la ora 20:30.

Echipele calificate in sferturile de finala ale Cupei Romaniei se vor decide intr-o singura mansa, meciurile din optimi urmand a fi decise in prelungiri sau, dupa caz, prin executarea loviturilor de departajare de la 11 metri, in cazul in care la finalul celor 90 de minute regulamentare scorul va fi egal.

Programul complet al optimilor Cupei Romaniei:

• ASU Poli Timisoara - Astra Giurgiu, LIVE TEXT de la 17:45 | Al doilea meci al zilei din Cupa Romaniei se joaca in conditii extrem de grele! Echipele de start