VIDEO A început Cupa României, cu două foste câștigătoare ale trofeului în prima fază a competiției! Un 10-0 și un 4-3 după 0-3 de poveste

Sticla Arieșul Turda Chimia Ramnicu Valcea Progresul Isaccea Viitorul Sântimbru Voința Cudalbi Cupa Romaniei
SPORT.RO
Data publicarii: Joi 11 Iulie 2024, 10:26
Data actualizarii: Joi 11 Iulie 2024, 15:48

Fosta competiție KO își păstrează formatul bizar și în acest sezon.

Cupa României, ediția 2024-2025, a debutat miercuri 10 iulie cu primele meciuri din faza regională, etapă care se va termina pe 20 iulie cu şapte finale regionale.

Formatul competiției prevede ca învingătoarele din fiecare județ să lupte pentru 7 locuri care le vor duce în turul următor. 

Astfel, reprezentantele din fiecare județ au fost împărțite în grupe de câte 3, câte 2 în fiecare din cele 7 regiuni.

Câștigătoarele grupelor vor juca finala regiunii, iar echipa învingătoare va primi trofeul Cupei României pentru regiunea respectivă și se va califica în următoarea fază, conform explicațiilor FRF.

Rezultatele din etapa 1 a fazei regionale din Cupa României

Regiunea 1

Grupa 1: CSO Viitorul Liteni (Suceava) – CSM Pașcani (Iași) 2-3. ASC Comstar Vaslui (Vaslui) a stat.

Grupa 2: ACS Pro Sport Vârfu Câmpului (Botoșani) – AS Vulturul Măgirești (Bacău) 1-2. AS Voința Ion Creangă (Neamț) a stat.

Regiunea 2

Grupa 1: ACS Sticla Arieșul Turda (Cluj) – CS Progresul Șomcuta Mare (Maramureș) 7-1. CS Bihorul Beiuș (Bihor) a stat.

Grupa 2: CS Silvicultorul Maieru (Bistrița-Năsăud) – Someșuș Someș-Odorhei (Sălaj) 6-2. AFCS Talna Orașu Nou (Satu Mare) a stat.

Regiunea 3

Grupa 1: ACS Arcuș (Covasna) – CS Gheorgheni – VSK Gyergyo (Harghita) 2-5. ASF Pogăceaua (Mureș) a stat.

Grupa 2: ACS Viitorul Sântimbru (Alba - FOTO) – ACS LSS Voința Sibiu (Sibiu) 10-0. CS Inter Cristian (Brașov) a stat.

Regiunea 4

Grupa 1: CS Păulișana Păuliș (Arad) – CS Gloria Moșnița Nouă (Timiș) 2-0. ACS Magica Balta Caransebeș (Caraș-Severin) a stat.

Grupa 2: ACS Minerul Lupeni (Hunedoara) – CS Jiul Rovinari 2016 (Gorj) 4-0. ACS Viitorul Severin (Mehedinți) a stat.

Regiunea 5

Grupa 1: ACS Lupii Profa (Olt) – ACS Urban Titu (Dâmbovița) 2-1. CSL Nanov (Teleorman) a stat.

Grupa 2: ACSSC Chimia 1973 Râmnicu Vâlcea (Vâlcea) – CS Avântul Pielești (Dolj) – nu s-a disputat. AS CS Domnești (Argeș) a stat.

Regiunea 6

Grupa 1: AFC 2018 Rovine (Ialomița) – CSL Ștefăneștii de Jos (Ilfov) 1-1. CS Gloria Fundeni (Călărași) a stat.

Grupa 2: ACS Axii Adunații Copăceni (Giurgiu) – CSU Știința București (București) 2-2. CSO Boldești-Scăeni (Prahova) a stat.

Regiunea 7

Grupa 1: CS Agigea (Constanța) – ACS Team Săgeata-Buzău (Buzău) 6-1. CS Victoria Traian (Brăila) a stat.

Grupa 2: Voința Cudalbi (Galați) – Progresul Isaccea (Tulcea) 4-3. CSM Adjud 1946 (Vrancea) a stat.

VIDEO Voința Cudalbi - Progresul Isaccea 4-3 după 0-3

Programul complet al partidelor din grupele fazei regionale, Cupa României 2024-2025

Regiunea 1 (finala va fi găzduită de câștigătoarea Grupei 1)

Grupa 1: Vaslui (ASC Comstar Vaslui), Suceava (Viitorul Liteni), Iași (CSM Pașcani)

10 iulie / Viitorul Liteni – CSM Paşcani 2-4

13 iulie / ASC Comstar Vaslui – Viitorul Liteni

17 iulie / CSM Paşcani – ASC Comstar Vaslui

Grupa 2: Neamț (Voința Ion Creangă), Botoșani (Pro Sport Vârfu Câmpului), Bacău (Vulturul Măgirești)

10 iulie / Pro Sport Vârfu Câmpului – Vulturul Măgireşti 1-2

13 iulie / Voinţa Ion Creangă – Pro Sport Vârfu Câmpului

17 iulie / Vulturul Măgireşti – Voinţa Ion Creangă

Regiunea 2 (finala va fi găzduită de câștigătoarea Grupei 2)

Grupa 1: Bihor (CS Bihorul Beiuș), Cluj (Sticla Arieșul Turda - câștigătoarea Cupei României în 1961), Maramureș (Progresul Șomcuta Mare)

10 iulie / Sticla Arieşul Turda – Progresul Şomcuta Mare 7-1

13 iulie / CS Bihorul Beiuş – Sticla Arieşul Turda

17 iulie / Progresul Şomcuta Mare – CS Bihorul Beiuş

Grupa 2: Satu Mare (AFCS Talna Oraşu Nou), Bistrița-Năsăud (CS Silvicultorul Maieru), Sălaj (Someșul Someș Odorhei)

10 iulie / CS Silvicultorul Maieru – Someşul Someş Odorhei 6-2

13 iulie / AFCS Talna Oraşu Nou – CS Silvicultorul Maieru 

17 iulie / Someşul Someş Odorhei – AFCS Talna Oraşu Nou

Regiunea 3 (finala va fi găzduită de câștigătoarea Grupei 1)

Grupa 1: Mureș (ASF Pogăceaua), Covasna (ACS Arcuș), Harghita (CS Gheorgheni)

10 iulie / ACS Arcuş – CS Gheorgheni 2-5

13 iulie / ASF Pogăceaua – ACS Arcuş 

17 iulie / CS Gheorgheni – ASF Pogăceaua

Grupa 2: Brașov (CS Inter Cristian), Alba (Viitorul Sântimbru), Sibiu (LSS Voința Sibiu)

10 iulie / Viitorul Sântimbru (FOTO) – LSS Voinţa Sibiu 10-0

13 iulie / CS Inter Cristian – Viitorul Sântimbru

17 iulie / LSS Voinţa Sibiu – CS Inter Cristian

Regiunea 4 (finala va fi găzduită de câștigătoarea Grupei 2)

Grupa 1: Caraș-Severin (Magica Balta Caransebeș), Arad (Păulișana Păuliș), Timiș (Gloria Moșnița Nouă)

10 iulie / Păulişana Păuliş – Gloria Moşniţa Nouă 2-0

13 iulie / Magica Balta Caransebeş – Păulişana Păuliş 

17 iulie / Gloria Moşniţa Nouă – Magica Balta Caransebeş

Grupa 2: Mehedinți (Viitorul Severin), Hunedoara (Minerul Lupeni), Gorj (Jiul Rovinari)

10 iulie / Minerul Lupeni – Jiul Rovinari 4-0

13 iulie / Viitorul Severin – Minerul Lupeni 

17 iulie / Jiul Rovinari – Viitorul Severin

Regiunea 5 (finala va fi găzduită de câștigătoarea Grupei 1)

Grupa 1: Teleorman (CSL Nanov), Olt (ACS Lupii Profa), Dâmbovița (ACS Urban Titu)

10 iulie / ACS Lupii Profa – ACS Urban Titu 2-1

13 iulie / CSL Nanov – ACS Lupii Profa 

17 iulie / ACS Urban Titu – CSL Nanov

Grupa 2: Argeș (AS CS Domnești), Vâlcea (Chimia Râmnicu Vâlcea - câștigătoarea Cupei României în 1973), Dolj (Avântul Pieleşti)

10 iulie / Chimia Râmnicu Vâlcea – Avântul Pieleşti 0-3

Jucătorii echipei gazdă nu au avut viză medicală și artitrul nu a dat drumul meciului.

13 iulie / AS CS Domneşti – Chimia Râmnicu Vâlcea

17 iulie / Avântul Pieleşti – AS CS Domneşti

Regiunea 6 (finala va fi găzduită de câștigătoarea Grupei 1)

Grupa 1: Călărași (Gloria Fundeni), Ialomița (AFC Rovine), Ilfov (CSL Ștefăneștii de Jos)

10 iulie / AFC Rovine – CSL Ştefăneştii de Jos  1-1

13 iulie / Gloria Fundeni – AFC Rovine 

17 iulie / CSL Ştefăneştii de Jos – Gloria Fundeni

Grupa 2: Prahova (CSO Boldești Scăeni), Giurgiu (ACS Axi Adunații Copăceni), București (CSU Știința Politehnica București)

10 iulie / ACS Axi Adunaţii Copăceni – CSU Ştiinţa Bucureşti 2-2

13 iulie / CSO Boldeşti Scăeni – ACS Axi Adunaţii Copăceni 

17 iulie / CSU Ştiinţa Bucureşti – CSO Boldeşti Scăeni

Regiunea 7 (finala va fi găzduită de câștigătoarea Grupei 1)

Grupa 1: Brăila (Victoria Traian), Constanța (CS Agigea), Buzău (ACS Team Săgeata Buzău)

10 iulie / CS Agigea – ACS Team Săgeata Buzău 6-1

13 iulie / Victoria Traian – CS Agigea 

17 iulie / ACS Team Săgeata Buzău – Victoria Traian

Grupa 2: Vrancea (CSM Adjud), Galați (Voința Cudalbi), Tulcea (Progresul Isaccea)

10 iulie / Voinţa Cudalbi – Progresul Isaccea 4-1

13 iulie / CSM Adjud – Voinţa Cudalbi

17 iulie / Progresul Isaccea – CSM Adjud

Conform regulamentului competiției, s-au executat și lovituri de departajare, indiferent de scor

Etapa 1:

Viitorul Liteni – CSM Paşcani 2-3

Pro Sport Vârfu Câmpului – Vulturul Măgireşti 4-1

Sticla Arieşul Turda – Progresul Şomcuta Mare 8-7

CS Silvicultorul Maieru – Someşul Someş Odorhei 2-4

ACS Arcuş – CS Gheorgheni 4-3

Viitorul Sântimbru – LSS Voinţa Sibiu 5-4

Păulişana Păuliş – Gloria Moşniţa Nouă 3-5

Minerul Lupeni – Jiul Rovinari 6-5

ACS Lupii Profa – ACS Urban Titu 3-2

Chimia Râmnicu Vâlcea – Avântul Pieleşti

AFC Rovine – CSL Ştefăneştii de Jos 3-1

ACS Axi Adunaţii Copăceni – CSU Ştiinţa Bucureşti 3-2

CS Agigea – ACS Team Săgeata Buzău

Voinţa Cudalbi – Progresul Isaccea 3-5

Foto: Viitorul Sântimbru

ARTICOLE PE SUBIECT
Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!