Mihai Stoica, impresionat de un jucător al FCSB-ului în meciul cu Anderlecht: „Doar Thomas Muller a mai făcut așa ceva!”

Mihai Stoica Andrea Compagno FCSB - Anderlecht MM Stoica Thomas Muller Conference League Mihai Stoica
Data publicarii: Vineri 16 Septembrie 2022, 18:42
Data actualizarii: Vineri 16 Septembrie 2022, 18:42

Managerul general al FCSB-ului a dezvăluit care este jucătorul care l-a încântat în meciul cu Anderlecht, din UEFA Conference League.

În al doilea meci din Grupa B din UEFA Conference League, FCSB a remizat cu Anderlecht, 0-0, pe Arena Națională, în fața a 30.000 de spectatori, în direct pe PRO TV și VOYO, dar și LIVE VIDEO pe www.sport.ro

Nicolae Dică (42 ani) a ales că înceapă în linia ofensivă cu Bogdan Rusu (32 ani) și David Miculescu (21 ani), în detrimentul lui Andrea Compagno (26 ani) și Andrei Cordea (23 ani). Însă atacantul adus de la CS Mioveni a fost schimbat la pauză cu vârful italian pe care Gigi Becali (64 ani) i-a plătit lui Adrian Mititelu (54 ani) 1,5 milioane de euro.

Mihai Stoica a fost încântat de prestația lui Andrea Compagno cu Anderlecht

Chiar dacă nu a marcat contra lui Anderlecht, Andrea Compagno l-a impresionat pe Mihai Stoica (57 ani). Managerul general al FCSB-ului a dezvăluit că atacantul a alergat 6,6 km în cele 45 de minute jucate și a îndrăznit să-l compare chiar cu Thomas Muller (33 ani), de la Bayern Munchen.

Mihai Stoica: „Cred că Andrea Compagno a bătut toate recordurile!”

„Nu o să vorbesc niciodată despre jucători după meci, să îi critic. Rusu nu că nu ar fi vrut, dar asta e capacitatea lui de efort. Conform datelor noastre a alergat 5,5 kilometri. E foarte bine pentru un atacant.

Surpriza este alta, ce a putut să facă Andrea Compagno în a doua parte a meciului. Cred că a bătut toate recordurile unui număr 9 în ceea ce privește distanța parcursă. 6,6 km. E imens!

Mi se pare... Nu știu dacă am întâlnit așa ceva. Poate doar Thomas Muller a mai făcut așa ceva, dar el nu era atacant veritabil”, a declarat Mihai Stoica, la Orange Sport.

Gigi Becali, la Ora Exactă în Sport, pe PRO Arena, despre meciul FCSB-ului cu Anderlecht