Adrian Mititelu Jr., prima reacție după ce FCU Craiova a învins-o pe FC Voluntari: „Lăsați criticiile! Dumnezeu a fost cu noi!”

Adrian Mititelu Jr. Conference League fc voluntari FCU Craiova Conference League Adrian Mititelu Jr.
Data publicarii: Sambata 27 Mai 2023, 12:28
Data actualizarii: Sambata 27 Mai 2023, 12:28

Adrian Mititelu Jr. a trăit la cote maxime victoria lui FCU Craiova cu FC Voluntari, din semifinala barajului pentru Conference League.

FCU Craiova s-a calificat în finala barajului pentru Conference League. Până în minutul 78, oltenii aveau un confortabil 3-0, grației dublei lui Aurelian Chițu (32 ani) și reușitei lui William Baeten (26 ani). Însă, golul lui Naser Aliji (29 ani) a sunat revenirea în tabăra lui FC Voluntari, ca în minutul 90+6, Andrei Dumiter (24 ani) să facă 3-3 și să ducă meciul în prelungiri.

În cele din urmă, elevii lui Nicolo Napoli au fost mai buni la loviturile de departajare și au trecut mai departe, cu 5-4, unde vor întâlni ocupanta locului 3. Poziție pentru care se vor lupta CFR Cluj și Universitatea Craiova în ultima etapă.

Adrian Mititelu Jr., recunoscător divinității pentru calificarea în finala barajului pentru Conference League

Adrian Mititelu Jr. a trăit cu sufletul la gură victoria cu FC Voluntari. Chiar dacă FCU Craiova a fost egalată după ce a condus cu 3-0, președintele oltenilor a catalogat succesul ca un „fenomen de meci”.

„Un meci ca acesta se petrece în fotbalul românesc o dată la 15-20 de ani! Lăsați criticile și comentariile pentru că nu se cad la un asemenea fenomen de meci. Dumnezeu a fost cu noi azi și va fi și în meciul decisiv pentru Europa”, a scris Mititelu Jr. pe contul de Facebook.

Reacția lui Adrian Mititelu după thriller-ul de la baraj cu FC Voluntari: „Eram convins că o să pierdem!”

„Așa ceva n-am mai trăit sau poate ceva asemănător îmi aduc aminte în 2006, cu Iașiul, pe o zăpadă aici. Ne-au condus cu 2-0, am întors noi, 3-2 și ne-au egalat în ultimul minut, 3-3. Sincer, eram convins că la penalty-uri pierdem, pentru că numai noi putem să avem astfel de ghinioane. Tot timpul în meciurile decisive am avut ghinion, dar uite că în seara asta am avut șansă să câștigăm pe final. E o victorie meritată, dar care totuși ne-a stors. Voluntari e o echipă foarte bună, care joacă foarte bine. Ei au făcut meciuri foarte bune și cu CS U. Dacă i-ai îmbrăca în tricoul lui FCSB sau CFR, eu spun că se bat la titlu fără probleme. Tot timpul mi-a fost teamă de ea și are în fața noastră un ascendent. Bine că am trecut de ei și vă spun că meciul viitor nu va fi la fel de greu ca acesta. Asta nu înseamnă că va fi câștigat, dar nu va fi atât de complex ca ăsta.

Azi am obținut o mențiune chinuit, pe final, cu șansă la loteria penalty-urilor. Sper să obținem și premiu acum. La penalty-uri am zis gata... de obicei, o echipă care întorce după 0-3 câștigă la penalty-uri. Uitați-vă la Liverpool cu AC Milan. Plus că cei mai buni executanți, Chițu, Bauza, Achim, Albu, Bahassa nu mai erau pe teren. Dacă ei erau pe teren, aceștia erau primii executanți.

Îmi doresc să joc cu CS U. E o echipă care joacă fotbal și e bine pentru noi, pentru fotbalul craiovean. Chiar le țin pumnii duminică. Sper să bată pe cei de la Sepsi, iar CFR să facă un egal, pentru că n-am chef de o deplasare la Cluj. E și joi meciul de la Cluj, e din pripă, nu știu dacă mai găsim avion. Mi-aș dori să facem meci cu CS U. Eu sunt convins că vom da trei goluri și în următorul meci, dar sper să nu mai primim", a spus Adrian Mititelu la finalul meciului.