CM 2022
Data publicarii: Vineri 18 Noiembrie 2022, 22:17
Data actualizarii: Vineri 18 Noiembrie 2022, 22:17

Belgia va juca în grupa F la Cupa Mondială, alături de Canada, Maroc și Croația.

Belgia - Egipt 1-2, într-un meci amical

Naţionala de fotbal a Belgiei a fost învinsă surprinzător cu scorul de 2-1 de reprezentativa Egiptului, într-un meci amical disputat pe Jaber Al-Ahmad International Stadium, din Kuwait, înainte de participarea la Cupa Mondială 2022 din Qatar, scrie rtbf.be.

Cu Eden Hazard şi Kevin de Bruyne titulari, dar schimbaţi în repriza a doua, Belgia a fost condusă cu 2-0, după reuşitele lui Mostafa Mohamed (33) şi Trezeguet (46).

Hazard a jucat chiar foarte slab, fără a pune probleme la poarta apărată de Mohamed El Shenawy. Golul belgienilor a fost reuşit de Lois Openda, în minutul 76.

Belgia, ocupanta locului 2 în clasamentul FIFA, după Brazilia, va juca împotriva Canadei, pe 23 noiembrie, în primul său meci din Grupa F a Cupei Mondiale 2022, înainte de a înfrunta Marocul şi Croaţia.