NEWS ALERT Anunțul zilei în fotbal! Zidane și-a dat acceptul și va fi selecționer după Cupa Mondială

Zinedine Zidane Franta CM 2022
Data publicarii: Luni 21 Noiembrie 2022, 20:47
Data actualizarii: Luni 21 Noiembrie 2022, 20:50

Presa din Spania anunță revenirea lui Zinedine Zidane (50 de ani), care ar urma să preia o echipă națională după Cupa Mondială din Qatar.

Zidane va fi noul selecționer al Franței după Campionatul Mondial, urmând să-i ia locul lui Didier Deschamps, care va ajunge la finalul contractului după turneul final.

Zidane va fi noul selecționer al Franței!

Fostul câștigător al Champions League cu Real Madrid a ajuns deja la o înțelegere cu Federația Franceză de Fotbal, scrie Mundo Deportivo. Zidane ar urma să semneze contractul cu naționala Franței în luna ianuarie a anului următor, mai notează sursa citată.

Deja s-a speculat că Zidane așteaptă să preia postul lui Deschamps, care a preluat naționala Franței în iulie 2012, după ce Laurent Blanc și-a dat demisia. Thierry Henry a fost unul dintre cei care anunțau obiectivul pe care, cel mai probabil, îl are fostul antrenor al lui Real Madrid.

Didier Deschamps a reușit să ducă naționala Franței în finala Campionatului European din 2016, pe care însă a pierdut-o, dar în 2018 a câștigat Campionatul Mondial.

Zinedine Zidane are un palmares impresionant ca antrenor, având nu mai puțin de 11 trofee câștigate alături de Real Madrid, trei dintre ele fiind UEFA Champions League.