Max Nicu renunta la nationala daca nu joaca cu Austria? Vezi cum a reactionat FRF

Echipa Nationala Ionut Lupescu Maximilian Nicu CM 2010
Data publicarii: Luni 30 Martie 2009, 16:45
Data actualizarii: Luni 30 Martie 2009, 18:58

Dorit ca titular de cei mai multi oameni care au votat si au comentat pe www.sport.ro, Max Nicu a fost lasat in tribuna de Piturca la partida cu Serbia. Nici titularizarea sa cu Austria nu e sigura si nici macar prezenta pe foaia de joc. "Ar fi o mare rusine sa pierdem si cu Austria!"

Max Nicu a fost dezamagit ca Piturca nu s-a bazat pe el pentru meciul cu Serbia si ar fi anuntat ca renunta la nationala daca nu va fi folosit macar cateva minute cu Austria, anunta astazi Gazeta Sporturilor.

Federatia a raspuns acestor zvonuri prin Ionut Lupescu. "Noi nu ne-a spus nimic", a fost reactia directorului general al FRF.

"Max Nicu nu s-a suparat deloc. Stie ce se vrea de la el. Mie nu mi-a spus ca daca nu joaca cu Austria, nu mai vine la nationala.", a spus Ionut Lupescu astazi la gspTV.

Mutu si Contra o sa fie pe teren cu Austria, mai spune Lupescu. Briliantul i-a dat emotii astazi lui Piturca, dupa ce s-a antrenat doar 50 de minute si a acuzat dureri.

"Mutu are probleme cu o lovitura la coapse si sper sa fie apt cu Austria. Contra o sa fie bine. E foarte simplu pentru noi, trebuie sa batem in Austria.", a declarat Lupescu pentru sursa citata.

"Am avut un antrenament de dimineata si decolam la ora 17:30 catre Austria. Le-am pus jucatorilor ca fac un apel la orgoliul lor de fotbalisti, pentru ca doua rezultate negative ar fi foarte rusinoase.

Toata saptamana au fost discutii despre schimbarea antrenorului, care nu au creat o atmosfera tocmai bun. Am spus foarte clar ca vom astepta cele doua meciuri, cu Serbia si Austria si vom face o analiza dupa aceea.

Am intalnit o echipa a Serbiei puternica fizic, dar le-am facilitat doua goluri, daca nu pe toate trei. Inteleg sa iei un gol din faza fixa, dar sa il iei si pe doilea la fel, inseamna lipsa de concentrare. Am avut o repriza a doua buna, cu doua goluri frumoase, spre deosebire de a doua repriza din meciul cu Franta, cand nu am avut nicio ocazie.

Au cazut golurile in niste momente foarte grele. Golul al doilea, chiar in minutul 45. A fost si offside la al doilea, dar nu vreau sa dau vina pe arbitraj. Ne-am facut singuri meciul greu", a spus Lupescu la sptfm.