Marius Șumudică, învins de fosta echipă la primul meci pentru Gaziantep cu Niță, Drăguș, Morais și Maxim pe teren

Marius Sumudica Alexandru Maxim denis dragus florin nita Gaziantep Campionate externe
Data publicarii: Sambata 16 Septembrie 2023, 19:28
Data actualizarii: Sambata 16 Septembrie 2023, 19:30

Gaziantep s-a deplasat la Kayserispor pentru etapa cu numărul cinci din Super Lig, scor 0-2.

Marius Șumudică și-a început noul mandat la Gaziantep cu o înfrângere pe terenul fostei sale echipe, pe care a pregătit-o din iulie 2017 până în mai 2018. Antrenorul român nu a reușit să aducă primul punct echipei sale în acest sezon, Gaziantep ajungând la cinci înfrângeri consecutive.

Înfrângere pentru Gaziantep la revenirea lui Marius Șumudică

Scorul a fost deschis de Thiam, din penalty, în minutul 6, și tot el a închis tabela de marcaj, după ce l-a învins pe Florin Niță și în minutul 89. Marius Șumudică i-a trimis titulari pe Florin Niță, Junior Morais și Denis Drăguș, transferați toți în această vară.

Astfel, Gaziantep rămâne pe ultimul loc în clasament, cu zero puncte, iar misiunea lui Marius Șumudică de a salva echipa de la retrogradare pare a fi una extrem de dificilă.

Sursa foto: Twitter/@Gaziantep

Marius Șumudică a mai fost antrenor la Gaziantep

Marius Șumudică a pregătit-o pe Gaziantep în perioada iunie 2019 - ianuarie 2021. În primul sezon a încheiat pe locul 8, iar la începutul anului 2021, cu puțin timp înainte de a pleca, dusese echipa pe prima poziție în Super Lig.

Despărțirea dintre Șumudică și Gaziantep a fost abruptă. Conducerea clubului a fost deranjată de anumite declarații ale lui Șumudică, antrenorul plângându-se de latura financiară și spunând că va ajunge să își sune soția pentru a-i cere bani.