Anderlecht, la pământ. Adversara FCSB-ului, înfrântă de o nou-promovată în ultima etapă a campionatului din Belgia

FCSB - Anderlecht Anderlecht Nicolae Dica Campionate externe
Data publicarii: Duminica 11 Septembrie 2022, 16:40
Data actualizarii: Duminica 11 Septembrie 2022, 16:38

FCSB - Anderlecht este al doilea duel din grupele Conference League pentru formația din Berceni. Partida va putea fi urmărită joi, de la ora 22:00, în direct pe PRO TV și VOYO, respectiv LIVE VIDEO pe www.sport.ro.

Seria negativă a belgienilor de la Anderlecht, competitoarea FCSB-ului din grupele Conference League, continuă în campionatul din Belgia.

După două înfrângeri și o remiză, Anderlecht a mai suferit un eșec: trupa lui Felice Mazzu a pierdut pe teren advers cu nou-promovata Westerio, o echipă belgiană de tradiție.

Westerio - Anderlecht 2-1

Gazdele au deblocat tabela rapid, în minutul 6, când Vetokele a fructificat după pasa lui de Cuyper. Prima repriză s-a terminat în favoarea lui Westerio, care a reușit cu succes să blocheze atacurile lui Anderlecht.

În partea a doua a jocului, Esposito a restabilit egalitatea în minutul 70, însă de Cuyper a mai dat o pasă de excepție, iar Akbunar a majorat diferența și a blocat tabela în minutul 83, securizând cele trei puncte pentru Westerio.

Anderlecht, în această stagiune

Belgienii se află pe poziția a noua, cu 10 puncte din în opt etape disputate. Formația dirijată de Felice Mazzu a înregistrat trei victorii, o remiză și patru egaluri în campionatul intern.