Croatii nu se bucura de fotbal. Fanii sunt in conflict cu federatia si incearca sa provoace excluderea nationalei de la Euro

Bucurati-va de fotbal
Data publicarii: Sambata 18 Iunie 2016, 09:28
Data actualizarii: Sambata 18 Iunie 2016, 09:32

Meciul de 10 de la ProTV: Azi, 22:00 Portugalia - Austria | Duminica 22:00 Romania - Albania

Presedintele Croatie Kolinda Grabar-Kitarovic i-a calificat drept ''inamicii Croatiei'' pe huliganii din tara sa care au perturbat meciul Cehia-Croatia (1-1), disputat vineri la Saint-Etienne in grupa D a EURO.

''Ei isi urasc echipa nationala si tara'', a scris presedinta Croatiei pe pagina sa de Facebook, adaugand: ''Sa va fie rusine!''. Suporterii croati au lansat fumigene in teren si o petarda care a explodat la picioarele unui steward, provocand intreruperea meciului timp de patru minute.

Pauza a intervenit pe finalul meciului, in minutul 86, cand Croatia avea 2-1 si se indrepta spre o victorie, doar ca cehii au reusit sa intre mai bine in meci dupa pauza de 5 minute provocata de fumigene, si au egalat in prelungiri.

Dupa meci a aparut si varianta ca fanii croati au actionat intentionat, in speranta ca UEFA va descalifica nationala Croatiei de la Euro. Acestia sunt in conflict cu propria federatie si doresc sa provoace cat mai multe daune odata cu participarea lor la turneul final.

UEFA a deschis un dosar in cazul Croatiei si va anunta in curand ce masura disciplinara va lua. Rusia a primit deja eliminare cu suspendare de la Euro dupa ce fanii s-au batut in tribune, insa Croatia va primi cel mai probabil doar o amenda.