"Nu vreau sa dau nume!" Pustii testati de Galca in primul amical, laudati de un fost campion mondial, star la Juve, Milan si Barca

Steaua Gianluca Zambrotta Amicale
Data publicarii: Marti 24 Iunie 2014, 07:53
Data actualizarii: Marti 24 Iunie 2014, 07:58

STEAUA 1-2 FC CHIASSO | Galca si-a inceput mandatul la Steaua cu o infrangere in fata unui fost campion mondial.

Zambrotta, fost jucator la Juventus, AC Milan si Barcelona, este in prezent antrenor principal la FC Chiasso, echipa care a invins-o pe Steaua lui Galca in primul amical al verii.

Galca a inceput partida cu un 11 experimental, in sistemul 4-3-3. Nita a fost in poarta, Rapa, Szukala, Tosca si Latovlevici au fost in linia defensiva, Gradinaru Neagu si Pirvulescu au jucat la mijloc, pentru ca in atac sa fie folositi Valceanu, Iancu si Stanciu.

Galca a schimbat aproape intreaga echipa in repriza a doua. Daca portarul Cojocaru a intrat in jumatatea reprizei secunde in locul lui Nita, din minutul 46 au fost introdusi, Matei, Varela, Chipciu, Radut, Tanase, Popa, Keseru si Tarnovan.

Dupa meci, italianul Zambrotta a avut numai cuvinte de lauda la adresa jucatorilor Stelei, desi echipa sa a castigat cu 2-1.

"Am reusit sa invingem o formatie foarte buna, care e campioana Romaniei si care a jucat in Champions League."

"Desi a pierdut, sa nu se uite ca nu a fost decat un meci de pregatire, antrenamentele sunt dure in aceasta perioada."

"Nu poti trage concluzii dupa primul joc. Steaua are jucatori interesanti, nu vreau sa rostesc nume.", a declarat Zambrotta pentru ProSport.