Visul frumos s-a incheiat: Romania 5-7 Croatia! Jucam cu Ungaria pentru 5!

Croatia Echipa Nationala Polo Alte sporturi
Data publicarii: Marti 28 Iulie 2009, 09:35
Data actualizarii: Marti 28 Iulie 2009, 19:29

Romania a ratat sansa de a se califica in cele mai bune patru echipe ale lumii, dupa a fost invinsa la doar doua goluri diferenta de campioana mondiala Croatia! Transmite-le AICI un mesaj baietilor!

Dupa cateva atacuri de tatonare ale ambelor echipe, Burici a deschis scorul pentru Croatia, 1-0 (min. 3). Romania a ratat apoi patru oportunitati de a egala, care s-au "razbunat", 2-0 (min. 7), in timp ce in faza defensiva Croatia a fost imposibil de depasit, mai ales datorita interventiilor salvatoare ale portarului Pavici.

Repriza secunda a inceput pozitiv pentru tricolori, care au redus diferenta prin capitanul Cosmin Radu, 2-1 (min. 11), dupa o angajare excelenta in fata lui Pavici.

Portarul Stoenescu si-a intrat si el in "mana", dar nu l-a putut opri pe acelasi Boskovici, din aruncare de la 5 metri, acordata usor de arbitri partidei (3-1, min. 14).
Primele doua minute ale reprizei a treia au transat soarta meciului, dupa golurile lui Dobut (min. 17) si Sukno (min. 19), care au gasit brese prin apararea Romaniei, mai putin ermetica decat in precedentele meciuri.

Mai mult, cele 7 eliminari de pana atunci ale tricolorilor i-au fortat sa reduca ritmul in defensiva, ceea ce a permis croatilor sa se desfasoare in voie pana la capatul partidei, obtinand calificarea previzibila in semifinale. Scor final, 7-5, dupa un meci in care Romania a luptat pana la capat, dar nu a putut mai mult. Golurile Romaniei au fost marcate de capitanul Cosmin Radu (3), R. Georgescu si Andrei Busila (cate 1).

Nationala de polo a Ungariei, tripla campioana olimpica, a fost marea victima a zilei de marti, fiind eliminata in sferturile de finala de echipa Serbiei, scor 10-9, dupa prelungiri. In cel de-al doilea sfert de finala, vicecampioana olimpica SUA a eliminat Germania, calificandu-se in semifinale, scor 8-5. Ultimul meci al zilei este cel dintre Spania si Canada (ora 20.00).

Tot marti, Africa de Sud a incheiat pe locul 15, 6-5 cu Africa de Sud, Brazilia a terminat CM pe locul 13, dupa ce a invins Macedonia, la loviturile de departajare, scor 16-15, in meciul de clasament. Campioana europeana en-titre Muntenegru a depasit China, cu 13-5, in semifinalele pentru locurile 9-12, iar in aceeasi faza, echipa gazda a CM de la Roma, Italia, a fost si ea invinsa, tot marti, de Australia, cu scorul de 8-6, urmand ca invingatoarele sa joace joi pentru locul 9, iar invinsele pentru locul 11.

Romania va juca primul meci din turneul 5-8, cu tripla campioana olimpica Ungaria (joi, ora 12.40), iar daca va invinge va evolua pentru locurile 5-6. In caz contrar, tricolorii vor juca pentru clasarea pe unul dintre locurile 7 si 8.